– Nijedan nastavnik neće da uzme da predaje izborne predmete ukoliko može da dobije svoj osnovni predmet. Dakle, izborne predmete predaju samo oni koji ne mogu da biraju. Ti ljudi su ostavljeni na cedilu, nisu prošli nikakvu obuku, ne postoje udžbenici. Dosta je mladih nastavnika koji su tek izašli sa fakulteta i sada treba da se uhvate u koštac sa predmetima koji zahtevaju širinu – rekla je tada Tolić.

Prosvetna vlast ostala je gluva čak i na apele direktora gimnazija, članova Društva direktora škola Srbije, koji su početkom ove godine ukazali da nastava izbornih programa ne funkcioniše onako kako je zamišljena, niti ispunjava svoju svrhu.

Direktori su izneli podatak da gimnazijalci u proseku imaju 6,6 časova dnevno i da je u takvim uslovima nemoguće organizovati čas odeljenjskog starešine (ČOS), dodatnu ili dopunsku nastavu, sekcije…

Njihov predlog je bio da se postupno najpre smanji broj izbornih predmeta koje učenici biraju sa dva na jedan, kao i da se fond časova u III i IV razredu smanji na jedan čas.

Nijedan od ovih predloga do sada nije usvojen, niti se pominju u izmenama Zakona o srednjem obrazovanju koje su trenutno u skupštinskoj proceduri.

Šta kaže zakon?

Zakon o srednjem obrazovanju propisuje da u gimnaziji učenik može da ima do 27 sati (ne školskih časova) obaveznih predmeta i izbornih programa nastave nedeljno, a u stručnoj i umetničkoj školi do 28 sati. Pripadnici nacionalne manjine koji stiče obrazovanje na jeziku nacionalne manjine, odnosno dvojezično ili na srpskom jeziku, ima do dva sata nastave nedeljno više. U nedeljni broj sati se ne uračunava trajanje dopunske i dodatne nastave i časa odeljenskog starešine.