Problemi s disanjem, peckanje u očima, vrtoglavica i drugi simptomi posledica su povećane koncentracije hlorovodonika (HCL) u atmosferi Šapca, čak 14 puta veće od maksimalno dozvoljene.
Ovo tvrdi lokalna organizacija „Mame Šapca”, koja je na sebe skrenula pažnju nizom ekoloških aktivnosti, ali i protesta u centru i industrijskoj zoni grada. Organizacija je angažovala ovlašćenu privatnu laboratoriju, koja je sedam dana kontrolisala prisutnost HCL-a u vazduhu Šapca.
Laboratorija „Miphem” iz Beograda merenja je obavila na više gradskih lokacija u periodu od 19. do 25. marta, a rezultati su saopšteni prekjuče. Ovo je u Šapcu, inače, bila prva organizovana eksterna provera HCL-a, jedinjenja hlora i vodonika, koje u dodiru s vodom stvara hlorovodoničnu kiselinu, narodnim rečnikom poznatu i kao sona kiselina.
„Rezultati su pokazali ono na šta aktivisti i lokalne organizacije upozoravaju duže vreme – da su građani Šapca u velikom riziku zbog povećane količine hlorovodonika u vazduhu. „Mi praktično dišemo sonu kiselinu. Kada peckaju oči, imamo vrtoglavicu, glavobolju, probleme s disanjem… treba da znamo da udišemo vazduh koji ima 14 puta više sone kiseline od maksimalno dozvoljene količine”, naglašava Ljupka Stanković, zastupnica udruženja „Mame Šapca”.
Ona podseća da se sona kiselina u vazduhu grada oseća od 2021. godine, od kada se u lokalnoj fabrici „Eliksir Zorka”, proizvode mineralna đubriva upotrebom otpadnih opasnih kiselina.
U ovoj organizaciji, koja aktivno radi na informisanju javnosti o stanju vazduha i životne sredine u Šapcu, još kažu da su više puta pokušavali da o problemu razgovaraju s predstavnicima lokalne samouprave i Ministarstva zaštite životne sredine, ali bezuspešno. Gradska uprava je, ističu, odbila njihovu inicijativu da u „Plan kontrole kvaliteta vazduha u Šapcu” uvrsti i predloge za rešenje prekomernog prisustva sone kiseline u vazduhu.
Ovog puta, s novim dokazima, organizacija „Mame Šapca” zahteva hitno formiranje radne grupe koja će odmah početi da se bavi rešavanjem problema.
Kompanija „Eliksir Zorka” odmah je demantovala da je prisustvo sone kiselina u vazduhu Šapca posledica prekoračenja vrednosti hlorovodonika na njihovom emiteru (dimnjaku). U kompaniji navode da su oni, u skladu sa integrisanom dozvolom postrojenja, u obavezi da od 1. juna 2024. vrše kontinualno merenje svih emisija, uključujući i emisiju hlorovodonika, pri čemu se, u okviru definisanih rokova i izvršenih priprema za ispunjenje ove obaveze, merenje HCL-a već sprovodi.
„Prema podacima sa tih merenja, jasno je da ’Eliksir Zorka’ ne može biti uzročnik nikakvog navodnog prekoračenja prisustva HCL-a u vazduhu, s obzirom na to da na emiteru u periodu od 19. do 25. marta nije bilo niti jednog prekoračenja polusatnih vrednosti. U tom periodu, prosečna izmerena polusatna vrednost na emiteru je bila 10 puta manja od dozvoljene granične vrednosti”, navodi se u saopštenju iz „Eliksir Zorke”.
U kompaniji ističu da „snažno podržavaju inicijativu za osnivanje radne grupe koja će transparentno utvrditi da li postoje navedena prekoračenja i šta je njihov uzrok”.
Povodom alarmantnih podataka, koje je iznela organizacija „Mame Šapca”, rukovodstvo lokalne samouprave još se nije oglašavalo. Za svega mesec i po dana od početka godine Šabac je stigao do neslavnog epiteta grada sa vazduhom najgore, treće kategorije (probijen je godišnji limit od 35 dana), a 29. marta dogodio se akcident sa izlivom amonijaka iz sfera za skladištenje fabrike „Eliksir Zorka”.
Grad Šabac, inače, ima formiran Savet za ekologiju, a na sednici Gradskog veća 28. februara usvojen je i Predlog programa kontrole kvaliteta vazduha na teritoriji Šapca za 2024. godinu.