Kada ljubomora preraste u nasilje u partnerskoj vezi

Sa ciljem da skrene pažnju na oblike nasilja prema ženama koji nisu dovoljno prepoznati kao opasni, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) će u okviru ovogodišnje kampanje „Tiče me se” edukovati javnost o prisilnoj kontroli u partnerskim odnosima.

Ovu kampanju UNDP pokreće šesti put, povodom obeležavanja „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama”. Kako ističu čelnici ove organizacije, ograničavanje kontakata sa prijateljima i porodicom, stalne kritike i optužbe, praćenje kretanja i nadziranje svakodnevnih aktivnosti, zabrane vezane za donošenje odluka ili zaposlenje samo su neki od primera ponašanja koja spadaju u kontrolu u partnerskoj vezi, a kojima nasilnik nastoji da žrtvu dovede do potpune izolacije, zavisnosti i nemoći.

„Iako se ovakvo ponašanje nekad pogrešno tumači kao ljubomora, ono može prerasti u mnogo ozbiljnije i opasnije oblike nasilja, čak i one sa smrtnim ishodom. Analiza slučajeva femicida vatrenim oružjem, koju je sproveo UNDP, pokazala je da je u dve trećine slučajeva ubistava žena vatrenim oružjem kod počinioca bila prisutna ljubomora, dok rezultati istraživanja o femicidima praćenim samoubistvom počinioca govore da su u 81 odsto slučajeva nasilnici pre ubistva pokazivali kontrolišuće ponašanje prema partnerki, navode iz UNDP.

U okviru ovogodišnje kampanje „Tiče me se” UNDP će putem „Instagrama” i „Fejsbuka” predstaviti različite situacije i taktike izolacije i kontrole u vezi, kojima su pre svega izložene žene i devojke, kako bi se ovakvo ponašanje na vreme prepoznalo i zaustavilo.

„Kontrola u vezi ima dalekosežne psihičke i fizičke posledice po žrtvu i može dovesti do prekida društvenih kontakata i finansijske nesigurnosti, što otežava mogućnost izlaska iz nasilne veze. Istraživanje Republičkog zavoda za statistiku pokazuje da su žene koje su doživele neki oblik nasilja češće izolovane, a jedna od tri žene koje su doživele neki oblik nasilja sa bliskim osobama viđa se jedanput godišnje ili ređe. Takođe, ove žene obično nemaju bliske osobe od poverenja kod kojih mogu otići u slučaju doživljenog nasilja”, naglašeno je u saopštenju UNDP. Podsećaju da sve osobe koje se nalaze u neposrednoj opasnosti od nasilja treba da pozovu policiju na broj 192 ili 0800-100-600.

Kampanja „Tiče me se” realizuje se uz podršku projekta „Zaustavimo nasilje – ostvarimo ravnopravnost”, koji zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija – UNDP, UNFPA, UNICEF i agencija UN za rodnu ravnopravnost, u partnerstvu sa Vladom Srbije, uz podršku Vlade Švedske.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!