Još jedan slučaj ujeda psa – da li je najveći deo krivice na vlasniku

Vlasnički pas je u nedelju ugrizao dete za nogu, koje je ubrzo nakon toga prevezeno u Tiršovu. Godišnje se, prema podacima Organizacije za brigu o životinjama, beleži oko 12.000 napada pasa na ljude. Dr Desimir Tošić, veterinar, izjavio je za RTS da psu nije urođeno da napada, već to radi kada smatra da je životno ugrožen. Na agresivnost kućnog ljubimca utiče vlasnik, ali i spoljni faktori, ističe Tošić.

Sedmogodišnji dečak, kome je pas u Rakovici, naočigled vlasnika, naneo teške povrede, oporavlja se u Dečjoj klinici u Tiršovoj.

Došlo je i do tuče vlasnika psa i oca dečaka, koji su potom privedeni, a o slučaju je obavešteno i Drugo osnovno javno tužilaštvo.

Veterinar Desimir Tošić izjavio je da psu nije urođeno da napada, ali to radi kada smatra da je životno ugrožen.

„Psi imaju instikt da beže ili da se brane. Dosta utiče na agresivnost i da li je pas bolestan, da li ima mlade ili je u skučenom prostoru, kao i da li je vlasnik uticao na to da pas bude agresivniji“, priča Tošić.

Ko je kriv

Napominje da najviše do vlasnika, odnosno spoljnih faktora koji utiču na to da li će kućni ljubimac biti agresivan.

„Kada je reč o psima koji su na ulici, odnosno lutalica, agresivnost zavisi od spoljnih faktora – da li ih ljudi koji prolaze guraju, udaraju ili viču na njih. Postoji uzajamna veza – malo smo krivi mi, malo psi. Nije svaki pas potencijalno agresivan, ali treba biti oprezan“, objašnjava Tošić.

Ističe da prema zakonu, kada imamo kućnog ljubimca, moramo da ga obeležimo mikročipom i da ga jednom godišnje vakcinišemo.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!