Dvadeset i četvrta evroligaška sezone, druga uzastopna sa beogradskim večitim rivalima, sa nikad više kandidata koji žele da skinu krunu kraljevskom klubu iz Madrida. Osamnaest klubova, tačno 306 utakmica u ligaškom delu sezone, plej in, plej-of i na kraju vrhunac – Fajnal for u Berlinu i sve to na kanalima Sport Kluba.
Odbrojavanju je došao kraj i 136 dana od finalnog duela Real Madrid – Olimpijakos u Kaunasu „basketara“ će se večeras ponovo zakotrljati na terenima širom Evrope. Nova sezona počinje u Beogradu, duelom Crvena zvezda – Asvel u „Štark areni“ (19, SK2), a 65 minuta kasnije na parket će i košarkaši Partizana koji u prvom kolu gostuju u Tel Avivu.
Beogradski večiti rivali od ove sezone ponovo će biti pod istim krovom, bar u Evroligi, a srazmerno interesovanju Delija i Grobara i ambicije oba kluba su velike i dobacuju do plasmana na završni turnir u Berlinu. Zvezda je tokom leta „počistila“ veći deo tima koji nije uspeo da nastavi dominaciju u regionu, a crveno-beli dres su zadužili prekaljeni Miloš Teodosić, Adam Hanga, Nemanja Bjelica, potom Šabaz Nejpir, Majk Tobi, Rokas Gedraitis… Mnogi smatraju da Zvezda odavno nije imala jači tim, a o vrlinama i manama Ivanovićevog tima imali ste priliku u sredu da čitate na našem sajtu.
Jaka je Zvazda, ali je jak i Partizan. Da li jači nego prošle sezone tek ćemo da vidimo. Pi Džej Doužer, Ognjen Jaramaz i Mateuš Ponitka su projektovani da nastave tamo gde su stali Dante Egzum, Jam Madar i Joanis Papapetru, a u ovom trenutku najveća je nedoumica Frenk Kaminski. Kvaliteti nekada devetog pika na NBA draftu nisu sporni, ofanzivno je još jedna značajna Obradovićeva „alatka“, međutim, odbrana je ono što brine stručni štab ekipe iz Humsej. Uostalom, setite se šta je Matijas Lesor donisio crno-belima u defanzivi.
Realno, Partizan i Zvezda ne mogu da prete najjačima, ali budžetima su se više nego ikada približili najbogatijima i priča o novcu više ne može da im bude opravdanje za eventualno lošije rezultate.
Ko su favoriti?
Nezahvalno je unapred nekome dodeliti ulogu favorita, ali jasno je da ima nekoliko timova koji su već viđeni u borbi za trofej.
Real Madrid brani titulu do koje je došao nakon što je u nikad čudnijem četvrtfinalu preokrenuo od 0:2 do 3:2 protiv Partizana. Crno-beli su u velikoj meri zaslužni što je Kraljevski klub od prežaljenog raštimovanog orkestra izrastao u tim koji je i danas, na talasu trijumfa u Kaunasu, strah i trepet. Nema igrača koji u anketi nije naglasio da su Madriđani, pojačani Fakundom Kampacom, i ove sezone u najužem krugu favorita. Uostalom, i kladionice im daju najveće šanse.
Olimpijakos je ostao bez Kostasa Slukasa i Saše Vezenkova, ali je, između ostalog, jači za Nikolu Milutinova i sigurno svima može da izađe na crtu. Panatinaikos je kupovao igrače kao da su na rasprodaji i njihov podugačak roster zaista je spektakularan, međutim, Ergin Ataman tek treba da „skocka“ ekipu i pronađe prave uloge igračima koji će pokušati da otplate instant projekat gazde Dimitrisa Janakopulosa.
U poslednjih pet sezona Real Madrid i Efes su po dva puta bili šampioni i jednom CSKA, koji drugu sezonu uzastopno, sa ostalim ruskim klubovima, nije deo evropskih takmičenja zbog rata u Ukrajini.
Barselona nema više Nikolu Mirotića i trenera Šarunasa Jasikevičijusa koji nije „preživeo“ i treću sezonu bez osvojene evropske titule. Katalonci su se pod plaštom smanjenja budžeta odrekli skupocenog Mirotića, ali su u „Blaugranu“ dovođenjem Džabarija Parkera i Vilija Ernangomesa poslali poruku da su im ambicije nepromenjene.
Milanska Olimpija je opet odrešila kesu, stigli su Mirotić, Maodo Lo, Aleks Pojtres… i ova sezona je verovatno poslednja šansa za Etorea Mesinu da uradi nešto značajno. mesto na Fajnal-foru je najmanje što bi zadovoljilo vlasnika Đorđa Armanija.