Osim toga, novim istraživanjem, dokazano je kako pohađanje kulturnih događaja generiše osam milijardi funti godišnje u poboljšanju kvaliteta života ljudi i većoj produktivnosti.
To je zaključak prvog britanskog istraživanja ovog tipa koje je preispitalo kakav uticaj na mentalno i fizičko zdravlje ima uživanje u kulturnim događanjima.
Istraživanje je pokazalo kako tek povremeni odlazak na koncert može da doprinese mentalnom i fizičkom zdravlju što uključuje smanjenje bola, slabosti, depresije i zavisnosti od lekova.
– Bavljenje umetnošću koja se temelji na izvedbi kao što su predstave, mjuzikli i balet, a posebno učestvovanje u muzici, povezano je sa smanjenjem depresije i boli te poboljšanim kvalitetom života. Možemo da vrednujemo te učinke u smislu smanjenih troškova za zdravstvo, povećane produktivnosti na poslu i poboljšanog kvaliteta života – navedeno je povodom istraživanja.
Spomenuto istraživanje sprovedeno je među 13 različitih grupa ljudi, od mlađih do starijih članova populacije.
Istraživanje na 3333 mladih odraslih u dobi između 18 i 28 godina pokazalo je da su se oni koji učestvuju u organizovanim umetničkim, muzičkim ili pozorišnim aktivnostima osećali srećnijim i da su njihovi životi zbog toga imali više smisla i vrednosti.
Studija, sprovedena za Odeljenje za kulturu, medije i sport (DCMS), nastala je u saradnji Frontiera i Centra za umetnost i zdravlje Svetske zdravstvene organizacije (WHO), koji se nalazi pri Univerzitetu u Londonu.
Dakle, vidimo se na koncertu večeras, sutra, prekosutra…