Ime Svetog Save u nazivu 59 škola u Srbiji

U školama širom Srbije danas se obeležava školska slava – Sveti Sava. Nastave nema jer su đaci i nastavnici svečari i domaćini na proslavi koja počinje lomljenjem slavskog kolača i horskim pevanjem Svetosavske himne, a nastavlja se priredbama i svečanim akademijama u čast prvog srpskog arhiepiskopa, prosvetitelja, tvorca zakonodavstva, začetnika srpske srednjovekovne književnosti i zaštitnika obrazovnih ustanova.

U ovom trenutku osnovno i srednje školstvo Srbije čini 1.759 državnih osmoletki i srednjih škola, a među njima Savindan je i imendan za 59 kuća znanja, koje i svojim nazivom iskazuju privrženost patronu srpskog obrazovanja.

Među najvremešnijima, sa najdužom tradicijom, izdvajaju se osmoletke „Sveti Sava” u Bačini kraj Varvarina, koja postoji više od 180 godina i istoimena, ali deceniju mlađa, beogradska osnovna škola nadomak Hrama Svetog Save na Vračaru.

U tom društvu je i OŠ „Sveti Sava” u Pambukovici, kraj Uba, koja u ovoj školskoj godini proslavlja 125. rođendan, pa i nešto mlađa, ali starija od veka, osmoletka koje nosi ime istog svetitelja u Požarevcu, osnovana 1911. godine. A ove godine vek od osnivanja prvog septembra 1923. godine izbrojala je OŠ „Sveti Sava” u Stajićevu, nadomak Zrenjanina.

– Škola „Sveti Sava” u Bačini kao državna osnovana je 1842. godine, ali je pre toga kao privatna postojala od kraja 1820, tako da baštini tradiciju dužu od dva veka. Ime Svetog Save nosi tek nešto više od deceniju i po. Danas ima 177 đaka. Tradicija je da ujutru na Savindan odlazimo s decom u crkvu i lomimo kolač, imamo priredbu u školi koju pripremaju učenici i nastavnici i svečani ručak, bez mnogo gostiju. Bačina nije veliko mesto, to je selo sa oko 700 domaćinstava i pripada varoši Varvarin. U ovoj školskoj godini u prvi razred naše škole krenulo je 22 prvaka, što i nije malo s obzirom na to da je seoska sredina, a imamo i dva područna odeljenja u Izbenici i Orašju. Matično zdanje kompletno je renovirano pre dve godine i nije malo, podseća na gradsku školu. Đaci i nastavnici imaju odlične uslove za učenje i rad, a nastava je osavremenjena digitalnim učilima, svaka učionica ima internet, računar, projektor – objašnjava Svetlana Pejić, direktorka OŠ „Sveti Sava” u Bačini, pod čijim krovom stasavaju i predškolci i jedna mlađa vrtićka grupa, da ne moraju da putuju u obdanište u Varvarin.

Više godina nego dece ima i Osnovna škola „Sveti Sava” u Pambukovici, u kojoj će školska slava danas biti obeležena u užem krugu đaka i nastavnika, a 125. rođendan proslaviće u maju, opet u znak sećanja na prosvetitelja čije ime nosi.

– Savindan uvek obeležavamo kako dolikuje, skromno, rezanjem slavskog kolača i priredbom. Pred veliki jubilej naše male seoske škole imamo manje đaka nego godina. U ovom trenutku imamo 119 učenika u 16 odeljenja od prvog do osmog razreda. Ove godine upisali smo ukupno 19 prvaka, ne samo u matičnoj školi u Pambukovici nego računajući i njena četiri područna odeljenja u selima Dokmir, Slatina, Raduša i Čučuge. Šezdesetih godina prošlog veka naša su odeljenja bila mnogobrojnija, danas imamo sve uslove za kvalitetan obrazovno-vaspitni rad, a nadamo se da ćemo ubuduće imati više dece – kaže Slavica Marjanović, direktorka OŠ „Sveti Sava” u Pambukovici.

Tradicija traje od 1840. godine

Tradicija da se na Savindan, 27. januara, priređuju školske svečanosti i da se tom prilikom besedi o životu i delu svetitelja datira od 1840. godine, kada je Popečiteljstvo prosveštenija, tadašnji prosvetni vrh, na predlog Atanasija Nikolića, prvog rektora Liceja u Kragujevcu, proglasilo Svetog Savu za zaštitnika svih srpskih škola, da on „za sve škole u otečestvu našem patron bude”, i propisalo da se od tada (14. januar po starom, 27. januar po novom kalendaru) mora svečano proslavljati. Tako je i bilo duže od veka, sve do 1945. godine, kada je praznovanje Savindana kao školske slave ukinuto odlukom tadašnjih, komunističkih vlasti. Nakon poluvekovne zabrane, od 1990. godine, Sveti Sava je vaspostavljen kao slava svih srpskih škola i dan-danas se proslavlja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!