„Imamo korupciju u borbi protiv korupcije“: Da li se država bori samo fiktivno

Država se protiv korupcije bori fiktivno – samo na papiru. To tvrde kritičari nove Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije koja je na javnoj raspravi do 5. septembra. Traže povlačenje predloga te strategije i upozoravaju na nedostatak političke volje da se rešava rastući problem korupcije u Srbiji.

Kako Srbija stoji na polju korupcije najbolje osećaju građani na svojoj koži.

„Znam za neke fakultete, da vole da rešavaju stvari na neke drukčije načine, osim znanjem. Za doktore naravno, kad imaš para odmah će da te tretiraju najbolje“, kaže jedan sugrađanin .

„Nisam mogao da se naplaćam, dok nisam došao do građevinske dozvole. Da ti ne pričam dalje“, ističe stariji Beograđanin koji kaže da poseduje više lokala. „Da li kod lekara, u privatnu kliniku, idi iznajmi lokal na pijaci, idi u opštini nešto, nađi tezgu, za zemlju posle moraš da platiš papire… Svuda ti je reket gde se okreneš, tako država funkcioniše“, dodaje on.

„Riba smrdi od glave. Znači da nije vrh korumpiran, ne bi bilo ni niže. Kada vrh ne bi bio koruptivan, ne bi ni u nižim institucijama bilo korupcije“, kaže drugi sugrađanin.

To o čemu građani svedoče ide u prilog zvaničnoj statistici.

Prema izveštaju međunarodne organizacije Transparency International Srbija je zauzela 101. mesto od 180 zemalja. To je najlošiji rezultat u poslednjih 11 godina.

Od zemalja bivše Jugoslavije vidimo da najbolje stoje Slovenija i Hrvatska, dok je Srbija jedino bolja od Bosne i Hercegovine, koja je na 110. mestu.

Tačno je da ni jedna zemlja na svetu nije uspela da se izbori sa korupcijom, ali, zabrinjava to što je Srbija duži niz godina loše rangirana i stagnira, dok većina zemalja u regionu napreduje, pa čak i Kosovo, koje je ušlo u analizu.

Indeks percepcije korupcije pokazuje da Srbija ima 36 od 100 poena, ispod svetskog proseka koji je 43 i proseka u Evropskoj uniji od 64.

A teško da će se bilo šta promeniti donošenjem nove Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, kaže za N1 član radne grupe za izradu tog dokumenta.

„Politička korupcija je problem, zato što treba da je suzbijaju oni koji je vrše. To ne može da prođe ni u Alanu Fordu. To bi značilo da neko sam sebe uhapsi i stavi lisice na ruke. Radi se suprotno, imamo korupciju u borbi protiv korupcije“, navodi Siniša Janković iz organizacije Institut za istraživanje korupcije Kareja.

Strategija je spisak lepih želja – kritikuje izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović.

„Da biste imali borbu protiv korupcije, morate imati integritet institucija, gde će svaka institucija da radi svoj posao, a ako ne radi, da će za to biti kažnjene. Ta naša strategija je papir, gde postoji spisak lepih želja, ali ne postoji sistem kažnjivosti i odgovornosti. Imamo grupu stručnjaka koji rade na dokumentima, u ovom slučaju strategije za borbu protiv korupcije, koji u papir pretvore želje vlasti“, rekao je Gavrilović.

Jedina dobra stvar koju će doneti je obaveza da se država poveže sa evropskom tužiteljkom Laurom Koveši. Sagovornici N1 traže da se predlog strategije povuče iz procedure i navode da će o svim problemima upozoriti Evropsku komisiju i Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke koje je radilo na ovom dokumentu.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!