Endokrinolog Srđan Popović upozorio je danas da lekovi za sagorevanje masti i oslobađanje od viška kilograma bez treninga i odricanja od hrane mogu da poremete organizam.
Komentarišući vest da su danski istraživači otkrili lek koji dovodi telo u takvo metaboličko stanje kao da je osoba trčala 10 kilometara, dr Popović je za Tanjug precizirao da je ovaj lek u eksperimentalnoj fazi i da se radi na miševima, istakavši da postoji veliki oprez kod takvog leka zato što ta vrsta terapije forsira lipolizu a samim tim i formiranje ketonskih tela koja su otrov za bubrege.
Glukoza predstavlja osnovni enegretski potencijal za život, rekao je Popović i istakao da ako nema insulina koji dovodi do ulaska glukoze u ćeliju, javlja se hiperglikemija, odnosno povišeni šećer, nakon čega kreće proces lipolize, odnosno razgradnje trigliderida na glicerol i slobodne masne kiseline kojom se dobijaju ketonska tela koja itekako mogu ozbiljno da ugroze život pacijenta.
Popović je izjavio da je kod osoba koje su izrazito gojazne i tokom dana najčešće sede ili leže, potreban multidiciplinarni pristup kako bi ta osoba prvo izgubila određene kilograme da bi uopšte počela da šeta, radi vežbe ili treninge koji mogu dodatno da pomognu u eliminisanju viška kilograma.
„Možda je takva osoba pre za neku barijatrijsku medicinu, neku hiruršku metodu gde bi došlo do trećine želuca i tankog creva.
Druga varijanta je da se ide u proveru opšteg zdravstvenog stanja, da se isključe endokrinološki poremećaji tipa funkcije nadbubrega, tumora hipofize, dijabetesa, pa tek onda da se ide na restriktivnu ishranu”, poručio je doktor. Nutricionista Branka Mirković takođe je napomenula da je lek koji su danski istraživači otkrili u eksperimentalnoj fazi a, prema najavama, namenjen je određenoj grupi bolesnih ljudi, tako da ne bi trebalo da ga koriste svi ostali na nivou zloupotrebe.
Ona je za Tanjug napomenula da takvi lekovi mogu mnogo da poremete organizam zbog čega treba obazrivo voditi računa šta se unosi u telo, jer se nijedan lek za oslobađanje viška kilograma bez treninga i odricanja od hrane do sada nije pokazao kao efikasan i dugo ostao na tržištu.
Mirkovićeva je rekla da je za izrazito gojazne osobe, najvažnija redukcija, kvalitetna ishrana i neka fizička aktivnost, uglavnom u početku lagana šetnja. Dodala je za lečenje gojaznosti neophodan pristup lekara i stručnjaka više specijalnosti jer je gojaznost višeslojni problem koji pacijent ne može sam da reši.