Regionalna deponija „Duboko” kod Užica, koja je tokom maja gorela tri sedmice, sada je spremna za prihvat komunalnog otpada. U minulom periodu, kako su objavile užičke gradske vlasti, sanirano je i stabilizovano 90 odsto tela ove deponije. Pri tome, odlučeno je da će se ubuduće ovde odlagati otpad samo iz onih lokalnih samouprava-osnivača koje su izmirile dugovanja prema gradu Užicu i JKP „Duboko” (tri nisu – čačanska, požeška i ariljska).
Požar je, podsećamo, izbio na ovoj deponiji 5. maja i potom se gust dim danima širio po okolini ugrožavajući zdravlje stanovništva. Gašenje je bilo mukotrpno: svakodnevno je na gašenju žarišta učestvovalo između 100 i 120 ljudi, u tri smene. Angažovano na tome bilo je 19 privatnih preduzeća, 11 komunalnih firmi i vatrogasne jedinice iz Užica i drugih gradova. Od mehanizacije radila su 83 kamiona, 20 bagera, 10 vatrogasnih cisterni, tri helikoptera i drugo. Ukupna površina pod požarom iznosila je oko četiri hektara. Da se reši taj ozbiljan problem, značajno je pomogla Vlada Srbije.
Krajem maja požar je ugašen, nakon čega se pristupilo sanaciji tela deponije. Sve do ovih dana nije bilo zvaničnih objava nadležnih o onome što je urađeno i budućem odlaganju smeća na deponiji. U međuvremenu, lokalne samouprave-osnivači (devet iz okruga Zlatiborskog i Moravičkog) nekako su se snalazile da kod drugih odlažu svoj komunalni otpad.
Sada, nakon što se sastalo Koordinaciono telo deponije „Duboko”, objavljeno je da vanredna situacija ovde ipak ostaje na snazi dok se u potpunosti ne ispune uslovi za njeno ukidanje.
– S tim što će odlukom koordinacionog tela i kriznog štaba biti dozvoljeno deponovanje neopasnog komunalnog otpada iz opština osnivača koje su ispunile obaveze u smislu finansijskih dugovanja prema gradu Užicu i JKP „Duboko” – saopšteno je sa sastanka kome su prisustvovali gradonačelnici i predsednici opština osnivača.
Saniranjem 90 odsto tela deponije stekli su se uslovi, u skladu sa zakonskim normama, za prihvat otpada. Ali iz za sada šest lokalnih samouprava koje su ispunile uslove.
– Takvu odluku donelo je koordinaciono telo s ciljem prevazilaženja trenutne situacije i sa željom da se izbegne stvaranje novih divljih deponija. Radi se na pripremi projektno-tehničke dokumentacija za neophodne dozvole po ubrzanoj proceduri i nadamo se da ćemo u narednih nekoliko meseci to i završiti. Odabran je izvođač radova koji će raditi na velikom projektu proširenja tela deponije i izgradnji potrebnih postrojenja. Sanacijom oštećene lagune sprečićemo odlazak procednih voda u Turski potok i cela procedura deponovanja otpada vršiće se kao da je potpuno novo telo deponije – izjavio je pomoćnik užičke gradonačelnice Predrag Gavović.
Direktor JKP „Duboko” Momir Milovanović kaže da je u prethodnom periodu 90 odsto tela deponije prepakovano i prekriveno zemljom, za šta je utrošeno oko 189 miliona dinara, što će lokalne samouprave-osnivači platiti u skladu sa svojim učešćem. On je napomenuo da dok ne izmire svoje obaveze, ovde otpad neće moći da odlažu JKP „Komunalac” Čačak, JP „Naš dom” Požega i JP „Zelen” Arilje.
A u Užicu se ovih dana čuju i glasovi protiv daljeg rada deponije „Duboko”. Saopštenjem o tome oglasilo se Udruženje građana „Da (ne) dišemo Duboko”, koje poziva nadležne da „na teritoriji grada Užica ne dozvole transport i deponovanje smeća na deponiju ’Duboko’ koje se sakuplja van teritorije grada, kao ni planove za proširenje deponije”. Argumentuju to time što, kako navode, JKP „Duboko” ne poseduje važeće dozvole za obavljanje delatnosti upravljanja otpadom, vrši odlaganje otpada na lokaciji koja ne ispunjava tehničke i druge propisane uslove, ne sprovodi mere kojima se obezbeđuje zaštita životne sredine, ne sprovodi potpuni monitoring rada deponije, vrši radnju bez važeće vodne dozvole i drugo. „Dugogodišnje kršenje propisa, studija i procedura doveli su do kritične situacije na deponiji”, ističu uz ostalo u Udruženju „Da (ne) dišemo Duboko”, upozoravajući da posledice požara i dalje nisu na propisan način sanirane.