Prošle godine u Kragujevcu nije održan Festival nove narodne pesme posvećen Dragiši Nedoviću, najvećem tekstopiscu srpske narodne muzike i jednom od najznamenitijih Kragujevčana koji ni danas nema obeležje u rodnom gradu.
Festival je izostao zato što u gradskoj kasi nije bilo dovoljno za ovu tradicionalnu manifestaciju, ali je zato doneta odluka da se Nedoviću podigne spomenik u centru Kragujevca, ispred hotela „Zelengora”, na novom „Boemskog trgu”, koji tek treba da se formira.
Odluka o spomeniku je, zapravo, doneta još pre šest godina, 2018, ali je gradska vlast tek nedavno rešila da je sprovede u delo, posle pisanja „Politike” koja je nadležne samo podsetila na neispunjenu obavezu. Ispostavilo se, međutim, da u ovom trenutku u budžetu grada nema novca ni za spomenik.
„Opredeljenje grada je da Dragiša Nedović zaslužuje i treba da dobije umetničku skulpturu. Komisija će dati urađen projektni zadatak nadležnoj upravi za razvoj i investicije. Komisija je donela odluku da spomeničku skulpturu grad dobije putem javnog konkursa za izradu idejnog rešenja, tako da nema nikakvih nesuglasica o tom pitanju. Trajanje privremenog finansiranja grada daće i neku dinamiku svemu tome, odnosno rok do kada će skulptura biti urađena, a ja se nadam do kraja godine”, stoji u odgovoru Miljana Bjeletića, nadležnog za kulturnu politiku grada, koji je poručio da će se pitanjem spomenika Dragiši Nedoviću ubuduće baviti kragujevačka uprava za razvoj i investicije.
Dragan Bataveljić, profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu i vrsni poznavalac Nedovićevog stvaralaštva, smatra da je ovaj velikan srpske narodne pesme odavno zaslužio obeležje u rodnom gradu. U izjavi za naš list, Bataveljić je podsetio na inicijativu od pre dve i po decenije i odluku o spomeniku iz 2018, kao i na nedavno održanu javnu prezentaciju idejnog rešenja u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Kragujevcu.
– Ideja o spomeniku javila se još 1999, kada je održana prva manifestacija posvećena Dragiši Nedoviću, koja je uz nemerljiv doprinos kolega iz udruženja „Kragujevac koncert” prerasla u danas poznati festival. Kada je angažovan vajar Tomo Komatina iz Kraljeva, mislio sam da je čekanju došao kraj. Prema informacijama koje sam dobio, spomenik je trebalo da bude postavljen ovog proleća, u aprilu ili maju. Sad vidim da od toga nema ništa i opet mi se vraća onaj gorki utisak da mi nedovoljno cenimo stvaralaštvo čoveka koji je napisao „Stani, stani Ibar vodo”, „U lijepome starom gradu Višegradu”, „Kad si bila mala, Mare” – razočaran je prof. dr Bataveljić, autor knjiga „Život i delo Dragiše Nedovića” i „Tako je živeo i stvarao Dragiša Nedović.”
Odnosom gradskih vlasti razočarano je i Udruženje estradnih umetnika i izvođača Šumadije „Kragujevac koncert”, koje je prošle godine dobilo 600. 000 dinara za organizaciju festivala u čast Dragiše Nedovića, odnosno svega 480.000 koliko bi im ostalo posle izmirenja obaveznog poreza. Zbog toga je ovo udruženje rešilo da gradu vrati ponuđeni novac.
„Sredstva koja ste opredelili za festival 2023. daleko su ispod minimuma vrednosti festivala i njegovog nivoa koji zaslužuje. Dodeljena sredstva vam vraćamo u celosti. Nadamo se da ste 2023. zadovoljni sa stranom muzikom, pank, rok, opera i ostalo, i da ćete se 2024. setiti svojih korena i nacionalne srpske muzike”, navedeno je saopštenju „Kragujevac koncerta.”
Dragiša Nedović je rođen 1916. u Kragujevcu, gde je i umro 1966. Sa gitarom je prokrstario čitavu bivšu Jugoslaviju, a rodnom gradu i Šumadiji posvetio je neke od najlepših pesama, poput „Tekla reka Lepenica”, „Obraše se vinogradi dole kraj Topole”, „Lepe li su, nano, Gružanke devojke”.