Džinovska vrsta žaba koja je skakala pored dinosaurusa i koja se smatra „živim fosilom“ sada je pod egzistencijalnom pretnjom jer klimatske promene i ljudska intervencija oštećuju njeno stanište u Čileu.
Calyptocephalella gayi, ili vodena žaba sa kacigom, jedna je od najvećih žaba na svetu – naraste do preko 30 cm dužine i težine do jednog kilograma.
Milionima godina ovaj vodozemac nije imao mnogo genetskih varijacija, ali sada je njegova budućnost ugrožena, kažu naučnici.
„Tužno je što je vrsta koja je uspela da koegzistira sa dinosaurusima, koja je uspela da se odupre masovnom izumiranju, sada ugrožena od strane ljudskih bića“, rekla je Melisa Kancino, osnivačica Proiecto Anfibia, grupe posvećene istraživanju i očuvanju vodozemaca u Čileu.
Rasprostranjenost vodene žabe sa šlemom proteže se od severnog regiona Kokimbo do južnog ostrva Čiloe, ali se smatra da je njena populacija opala za najmanje 30 odsto od 1990. godine i navedena je kao „ranjiva“ na crvenom popisu Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
Faktori kao što su klimatske promene, degradacija životne sredine i zagađenje doveli su do opadanja vodene žabe sa kacigom, rekao je Kancino. Životna sredina u kojoj žive žabe takođe je ugrožena lošim upravljanjem vodom i otpadom.