Čačani odlažu otpad u Kragujevcu

Kragujevačka deponija u Jovanovcu takođe je pretrpana, a ni jedan ni drugi grad nemaju novca za izgradnju modernog reciklažnog centra.

Čačak će svoj otpad u narednim nedeljama odlagati u Kragujevcu. To je privremeno rešenje, saopštio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović, navodeći da ovaj grad ima velikih problema s upravljanjem otpadom.

Čačanska deponija u Prelićima je preopterećena, navodi se u saopštenju čačanske vlasti, ali i Kragujevac ima velikih problema s odlaganjem otpada. Deponija u Jovanovcu i nije prava deponija, nego ogromno brdo smeća s opasnim količinama metana čija bi eksplozija mogla da ugrozi i obližnji Državni data centar, u kome se skladište podaci svih naših institucija i građana.

Uprkos tome, Kragujevac je izašao u susret Čačanima i uvažio njihovu molbu da se otpad iz tog grada u narednih dvadesetak dana odlaže na deponiji u Jovanovcu.

Čačak je, kako objašnjava gradonačelnik Todorović, bio prinuđen da brzo pronađe alternativno rešenje za odlaganje otpada budući da problema ima ne samo na njihovoj deponiji u Prelićima nego i na deponiji „Duboko” kod Užica, koja je nedavno danima gorela.

Zbog svih ovih nedaća, gradonačelnik Todorović je naglasio da je Čačku potrebno dugoročno rešenje, odnosno izgradnja modernog reciklažnog centra sa spalionicom otpada. Čačak, međutim, nema novca za tu veliku investiciju.

 

– Trajno rešenje je spalionica, poput onih koje imaju Celje i Trst. Oni tako dobijaju i energiju koju koriste njihove ustanove. Već godinu dana radimo na tom rešenju. Potrebna nam je pomoć države, projekat, dozvola. S tim bismo mogli da konkurišemo za sredstva kod evropskih fondova. Čačak nema novca za pokretanje jedne tako skupe investicije – objasnio je Todorović.

Informacija o odlaganju čačanskog otpada u Kragujevcu podigla je buru u gradu na Lepenici. Građani negoduju, a reagovale su i pojedine opozicione stranke, tvrdeći da deponija u Jovanovcu ne može da prihvati ni sav otpad iz ovog grada. Uprkos tome, kragujevačka vlast je donela odluku da privremeno prihvati komunalni otpad iz čačanskog kraja.

Odluku o prihvatanju otpada iz Čačka gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić je obrazložio potrebom da se pomogne komšijama u nevolji, ne želeći da komentariše navode opozicije o pritiscima iz vrha republičke vlasti.

– Tačno je da se i Kragujevac suočava s izazovima u upravljanju otpadom, ali je u daleko boljoj situaciji nego Čačak. Takođe, ne možemo da zaboravimo da su nam početkom 2015. u pomoć pritekli upravo komunalci iz okolnih gradova, Čačka, Užica, Kraljeva. Oni su nam pomogli da očistimo grad koji je u tom trenutku, zbog javašluka bivše vlasti, bio zatrpan smećem. Ovde je reč o solidarnosti i uzajamnoj pomoći koji su ključni za prevazilaženje ovakvih situacija – naveo je Dašić, dodajući kako Čačak može da računa i na pomoć Kraljeva i Knića.

Problem Kragujevca s odlaganjem otpada je višedecenijski. Deponija u Jovanovcu odavno je trebalo da bude zatvorena i rekultivisana, s tim da nikada nije dobila sve potrebne dozvole za rad, iako je na tom mestu smeće počelo da se odlaže još s kraja šezdesetih godina prošlog veka. Danas je to jedno veliko brdo smeća, na kome se poslednje dve decenije odlagalo sve i svašta, pa i visokorizičan otpad, poput medicinskog i radioaktivnog otpada iz „Zastave” posle bombardovanja fabrike 1999.

Možda najveći problem deponije u Jovanovcu predstavljaju ogromne količine nataloženog metana, opasnog gasa koji bi prilikom požara ili eksplozije mogao da dovede i do ekološke katastrofe u Kragujevcu.

Kragujevcu je zato neophodan moderan reciklažni centar regionalnog karaktera, ali grad nema novca za tako veliku investiciju, baš kao ni Čačak, iako je prvi projekat za deponiju u Vitlištu urađen još krajem osamdestih godina prošlog veka.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!