Beogradske divlje deponije – bageri poravnaju šut, ali otpad i dalje pristiže

Deponija građevinskog materijala nikla je neposredno uz toplanu u Batajnici. Bageri su već poravnali velike količine šuta, ali je vidljivo da se stalno dovozi novi.

Stanko Marin navodi da je deponija u Batajnici nastala pre tri, četiri meseca, nasipanjem starih kuća koje ruše.

„Dovoze šut koji ne voze na reciklažu iako je traženo da se građevinski otpad vozi u Vinču na reciklažu. Ispod nadvožnjaka, to trebalo bi tri meseca da se čisti da bi se moglo očistiti od šuta i građevinskog otvoda“, rekao je Marin.

Ukoliko inspekcija utvrdi da se otpad odlaže na javnoj površini, tada mogu da nalože uklanjanje. To se uglavnom radi o trošku države jer je teško utvrditi ko je napravio nelegalnu deponiju.

Marija Andrijašević iz JKP Gradska čistoća kaže da je vrlo važno ispitati da li lokacija pripada privatnom licu, da li ulazi u neko privatno vlasništvo.

„U toj situaciji JKP Gradska čistoća ne može da ulazi na taj posed i da uklanja ovu vrstu otpada“, kazala je Andrijaševićeva.

Po nalogu Grada Gradska čistoća svake godine očisti na desetine divljih deponija. Građani mogu od gradske čistoće da dobiju džakove za odlaganje otpada ili konterjnere i da pošto plate, računaju da će šut i kabasti otpad biti odneti.

„Cenovnik je moguće naći na sajtu Gradske čistoće i on iznosi za fizička lica oko 1.400 dinara po metru kubnom bez PDV-a, za pravna lica 2.340 dinara po metru kubnom otpada bez PDV-a. Naših 16 džakova čini otprilike jedan putni metar ovog otpada“, rekla je Andrijaševićeva.

Od 10 miliona kubika građevinskog otpada koliko godišnje nastane zbog radova u Beogradu veliki deo se iskoristi za nivelisanje terena i to uglavnom bez odgovarajućih dozvola.

Sigurnosne kamere i kazne

Marko Popadić iz Gradske čistoće najavljuje postavljanje kamera.

„Verujem da će se uvođenjem mera zaštite, u vidu postavljanja sigurnostnih kamera, postotak divljih deponija u Beogradu smanjiti. Takođe, nadležne službe će pisati kazne onima koje uhvate na delu“, ističe Popadić.

Jedina lokacija na kojoj se organizovano odlaže otpad jeste deponija Vinča.

Propisi obavezuju investitore da razvrstavaju otpad od građenja i rušenja i odlažu ga na odgovatrajući način.

Odnedavno je na snazi i propis po kom se ne može dobiti upotrebna dozvola ukoliko se otpad ne reciklira ili odnosi na legalne deponije.

Veliki broj divljih deponija uz saobraćajnice pre svega u obodnim gradskim opštinama nastaje i od radova u stanovima i na porodičnim kućama i u tim slučajevima je najteže utvrditi ko smeće odlaže.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!