Fondu za očuvanje prirode samo dve razvijene ekonomije donirale sredstva

Razvijene zemlje su pozvane da doprinesu novom fondu za očuvanje prirode nakon što je ostao nedovoljno kapitalizovan za 40 miliona dolara u odnosu na prvobitni cilj. Do sad su samo dve zemlje donirale novac za njegovo osnivanje – Ujedinjeno Kraljvestvo i Kanada.  

Na samitu o biodiverzitetu Cop15 u decembru prošle godine u Montrealu zemlje članice dogovorile su se o ciljevima biodiverziteta za ovu deceniju koji uključuju zaštitu “30 odsto Zemlje”, odnosno planetinih 30 procenata kopnenih i okeanskih voda, kao i kopnene površine, vlade razvijenih država su se složile sa kreiranjem fonda za pomoć zemljama u razvoju da ispune ciljeve sporazuma, koji je uključivao i cilj da se dostigne obezbeđivanje oko 200 milijardi dolara godišnje za očuvanje prirode, zaključno sa 2030. godinom.

Kako piše Guardian, formiranje fonda za očuvanje prirode bilo je značajan kamen spoticanja u poslednjim satima pregovora u Montrealu, dok su se razvijene zemlje i zemlje u razvoju podelile oko načina na koji će ciljevi biti finansirani.

Vlade su se na kraju složile da se stvori fond pod okriljem Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), glavnog izvora finansiranja prirode za biodiverzitet Ujedinjenih nacija.

Prošle nedelje su vlade zvanično ratifikovale osnivanje fonda na sastanku GEF-a u Vankuveru, ali je ostao nedovoljno kapitalizovan, a Kanada i Velika Britanija su jedine zemlje donatori koje su dale doprinos, obezbedivši 200 miliona dolara i 10 miliona funti. Prema pravilima GEF-a, fondu je potrebno oko 40 miliona dolara pre kraja godine da bi on i zvanično bio pokrenut.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!