Jedan od izvora Meduze blizak predsedničkoj administraciji (AP) priznao je da ga sama nesreća aviona Jevgenija Prigožina „nije baš iznenadila” i da je „postojao osećaj da će posle nereda loše završiti, pošto ovo (u Kremlju) nije oprošteno.”
Prema njegovim rečima, Vladimir Putin je posle pokušaja pobune „izvukao zaključke“ i prestao da smatra Prigožina „pouzdanom i upravljivom osobom“. „Po svoj logici, izvor moći ne bi trebalo da bude u rukama nepouzdane osobe. Ni u Rusiji ni u inostranstvu, već pod njenim okriljem“, naglasio je on.
Sagovornik, blizak rukovodstvu Moskovskog regiona, zauzvrat je rekao da se neposredno pre pada, 23. avgusta popodne, Prigožin navodno sastao sa predstavnicima administracije Moskovske oblasti i kabineta gradonačelnika Moskve „o pitanjima ishrane (u budžetskim institucijama)“.
Kompanije povezane sa tvorcem Vagnera već dugi niz godina isporučuju hranu raznim budžetskim institucijama po državnim ugovorima.
Dva izvora Meduze bliska Kremlju rekli su da su iznenađeni što je Prigožin, čak i nakon pobune, nastavio da vodi takav posao u Rusiji – i „nije izvlačio zaključke“.
„On ima mnogo toga u Africi, on sam posluje sa rukovodstvom afričkih država. Do sada se niko u ovo nije mešao, niko ga nije terao. Zašto bi mu ovde bili potrebni ugovori o školskom obroku, uz sve rizike? Nije budala, činilo se da sve razume“, dodao je jedan od sagovornika Meduze.
Prema njegovim rečima, ovakvim postupcima Prigožin je pokazao da se ne pridržava „učtivih“ i praktično otvoreno nastavlja da radi u Rusiji, iako je posle pobune najviše rukovodstvo zemlje izjavilo da će „otići u Belorusiju“.
Sagovornici su odbili da direktno govore o tome ko bi tačno mogao biti zainteresovan za moguće ubistvo Prigožina. Ranije (čak i pre pokušaja pobune) izvori Meduze bliski Kremlju nisu isključili da će aktivnosti osnivača PMC-a „zaustaviti snage bezbednosti“.
Sada su sagovornici bliski predsedničkoj administraciji uvereni da čak i ako Prigožinova smrt bude potvrđena, to neće ozbiljno uticati na unutrašnju političku situaciju. „Na radaru (socioloških službi) više nije. On je bio heroj trenutka”, rekao je jedan od njih. Zaista, prema anketama Levada centra, Prigožin je već ispao među desetinama političara kojima su Rusi ukazali poverenje. Međutim, jedan od izvora je rezervisao da u „vojsci i raznim odredima na frontu“ situacija sa Prigožinovom podrškom (i reakcija na njegovu hipotetičku smrt) može biti drugačija.
Međutim, sagovornici bliski Kremlju nisu isključili da je Prigožin mogao da preživi: „On je prevarant, trol. On ima doušnike u raznim strukturama, tako da moramo da sačekamo.” Istovremeno, naglasili su da ako se smrt potvrdi, onda će za to najverovatnije biti okrivljene ukrajinske specijalne službe (Kremlj je već nekoliko puta uradio ovaj manevar): „Naravno, Ukrajinci su želeli da dođu do njega, ako dronovi stignu do Kremlja i Grada – zašto do Prigožina ne bi mogli“.