Posle nevremena koje je pogodilo Aranđelovac i Topolu, u obe opštine formirane su komisije za procenu štete od elementarnih nepogoda, koje još uvek obilaze pogođena područja sa ciljem da utvrde oštećenja na objektima, gazdinstvima, poljoprivrednim usevima i infrastrukturi. Pored domova, puteva, oštećene su voćarske i uništene povrtarske i ratarske kulture, a prema najgrubljoj proceni, šteta u obe opštine je veoma velika. Mere oporavka uvode se po sektorima. U Aranđelovcu poplava je odnela i jedan ljudski život. Dva dana posle poplave vatrogasne službe izvukle su telo muškarca iz Garaškog jezera sa sumnjom da je utopljenik bio ribolovac, dok u Topoli žrtava nije bilo.
S obzirom na to da oba ova grada centralne Šumadije pripadaju brdsko-planinskoj geografskoj celini s nadmorskim visinama od 696 (Bukulja) do 1.100 (Rudnik) metara i slivnim područjima Jasenice (Kubršnica), Kolubare (Peštan, Turija) i Kačera (Bukulja, Bosuta), imaju dosta bujičnih tokova i brzih lokalnih potoka koji znaju i decenijama da miruju, a onda u veoma kratkom vremenskom roku donesu prevelike količine vode. Posle poplava 2014. godine obe opštine su imale uvid koje su najugroženije tačke i gde je i kada je bilo moguće, radilo se na sanaciji.
Aranđelovačka opština je delimično pokušala da uredi korita reka Kubršnica, Peštan i Turija, ali nije uspela u toj nameri u potpunosti jer su one u nadležnosti „Srbijavoda”, tako da ti projekti zavise od plana ovog javnog vodoprivrednog preduzeća.
– Saglasno Zakonu o vodama, aranđelovačka opština donosi svake godine plan odbrane od poplava za vodotokove drugog reda koji su joj u nadležnosti. U Odluci o budžetu za ovu godinu već je predviđeno 15 miliona dinara za uređenje vodotokova, a u planu je da se u narednih pet godina poveća izdvajanje finansijskih sredstava za njihovo čišćenje, proširenje i uređenje, kako na seoskom, tako i na gradskom području – objasnio je Ljubomir Dragojlović, rukovodilac Odeljenja za privredu i društvene delatnosti aranđelovačke opštine.
S druge strane, Topola je imala više realizovanih projekata. Prema rečima Dragana Jovanovića, narodnog poslanika i nekadašnjeg predsednika opštine, Topola je u cilju sprečavanja i saniranja štete od 2014. godine do danas utrošila preko 10 miliona evra. Najpre su izgrađena dva mosta na najkritičnijim mestima na Nikoljskoj reci i Kubršnici u saradnji s Kancelarijom za javna ulaganja.
– Najveća investicija je bila izgradnja srušenog mosta u Blaznavi (2016), koja je trajala dve godine i koju je finansirala Vlada Republike Srbije sa preko 70 miliona dinara, kao i sanacija klizišta u Donjoj Šatornji. U saradnji sa „Srbijavodama” regulisali smo korito reke Jasenice u Natalincima, korito potoka Kustura, Suve reke u Blaznavi i reke Kamenice, na kojoj smo izgradili i most. Regulisali smo i tri mosta na regionalnom putu Šatornja – Jarmenovci i ugradili smo dva pontonska mosta u Manojlovcima i Šumama. Ključna stvar za opštine Aranđelovac i Topola je potpuno saniranje korita reke Kubršnice u celom toku (47 kilometara) od Aranđelovca ka Palanci i razrešenje pravno-imovinskih odnosa zbog kojih je to trenutno i nemoguće uraditi – objasnio je Jovanović i istakao da na mestima u kojima je rađena regulacija reka, ovog puta poplava nije ni bilo.
Višegodišnji predsednik topolske opštine izjavio je da se tokom prošlonedeljne poplave u Topoli nije našla niti jedna jedina plastična flaša u vodi, za razliku od nepogode od pre devet godina, kada u Žabarima voda kotrljala metarski talas praznih plastičnih flaša, bačene šporete i školjke od automobila. U praksu topolskog komunalnog preduzeća Jovanović je tada uveo redovno odnošenje smeća sa seoskog područja i obezbedio kantu za svako domaćinstvo, što je urodilo plodom i doprinelo čistijoj Topoli.
Podsećamo da se na pojedinim delovima obe opštine voda još uvek nije povukla, procena štete još uvek traje, a do poplave je došlo u noći između 15. i 16. juna, kada je u oba grada za samo nekoliko sati palo preko 80 litara kiše po kvadratnom metru.