Posle obilnih kiša konačno nam stiže pravo letnje vreme, te ćemo nakon potopa od ponedeljka imati delimičnu stabilizaciju vremena. Prema najavama RHMZ od ponedeljka se očekuje pretežno sunčano i osetno toplije. Maksimalne temperature početkom nedelјe biće oko 30 stepeni, a od srede do petka ponegde će dostići i 34 podeok.
Iako jedva čekamo period lepog vremena, prema prognozama, ne treba baš mnogo da se radujemo, jer nam opet sledi novi obrt… I tako, obrt za obrtom… kako ćemo sve to podneti fizički i mentalno?
Prema zvaničnim najavama RHMZ kiša polako prestaje sutra, stabilizacija vremena se očekuje od nedelje.
„Od ponedelјka pretežno sunčano i osetno toplije. Uz lokalni razvoj oblačnosti, pojava kratkotrajnih plјuskova sa grmlјavinom biće ređa i očekuje se u utorak (20.06.), kao i krajem sedmice. Maksimalne temperature početkom nedelјe biće oko 30 stepeni Celzijusovih, a od srede do petka (21-23.06.) ponegde će dostići i 34 stepena“, navodi se na sajtu RHMZ.
Meteorolog Marko Čubrilo dao je i širu prognozu, u kojoj kaže da posle ovog perioda opet stiže period zahlađenja, ali i novih padavina i grmljavina. Tako da ćemo imati obrte za obrtima…
„Već od petka posle podne biće nestabilno uz česte i jake grmljavinske pljuskove i lokalne nepogode, a očekuje se i osveženje. Zatim do kraja meseca sledi period verovatno bez vrućine uz povremene pljuskove“, nastavlja svoju prognozu Čubrilo.
Meteoropate na udaru
Već nekoliko nedelja unazad mnogi se žale na glavobolju, nesanicu, bolove u mišićima, nervozu. Osim osnovnih tegoba kod hroničara, mnogima ne prija i nestabilno i kišovito vreme.
Nagle vremenske oscilacije nikome ne pogoduju, a naročito ne hroničnim i osetljivim osobama, kao i meteoropatama. Iz hladnog i kišovitog vremena ulazimo u pravo leto, što će izazvati temperaturni šok.
– Svaka vremenska oscilacija predstavlja šok za organizam, kao što nismo navikli da u junu imamo hladno i kišovito vreme, tako nam sada ni nagli temperaturni obrt neće naročito prijati. Najosetljiviji su hronični bolesnici kao i meteoropate. Hroničnim pacijentima se preporučuje da redovno uzimaju terapiju, i da postepeno izlaze napolje ako je to moguće, ali generalno svi moramo dati vremena organizmu da se navikne na toplije vreme – kaže za „Blic“ dr Ljiljana Velkov.
Ko već ima tegobe i bolesti, neka se pazi
Kako stručnjaci objašnjavaju, neophodan je oprez kod kardiovaskularnih bolesnika, reumatičara i astmatičara. Pospanost, glavobolja i razdražljivost su moguće meteoropatske reakcije.
– Najbolje je osluškivati svoj organizam i ponašati se u skladu sa onim što vam prija. Ako ne morate ne izlazite napolje u doba dana kada je najtoplije, ako već izlazite ponesite sa sobom flašicu vode, uzimajte terapiju ako vam je propisana, spavajte dovoljno, pijte dovoljnu količinu tečnosti. Sada kada krene toplo vreme kako ne biste dehidrirali ne zaboravite i na to, takođe zaštite glavu. Vodite računa o klima uređajima i prilagodite odgovarajuću temperaturu, jer izlazak iz hladne prostorije na sunce „šokiraće“ organizam, pa i o tome vodite računa jer mnogi u letnjim mesecima tu greše – objašnjava naša sagovornica.
Šta može da pomogne:
- osam sati sna i na spavanje treba ići pre 23 sata
- obavezni obroci su doručak, užina, ručak, užina, večera
- obroci ne treba da budu obilni i treba da su bogati povrćem i voćem
- obavezno piti dovoljno kvalitetne vode
- obavezna je šetnja, po mogućnosti rekreacija
- adekvatna odeća i obuća u skladu sa vremenskim prilikama
- odmor, čitanje knjige, muzika, druženje, porodično okupljanje
- boravak u prirodi