Zašto više ne viđamo svice?

Insekti deluju u koordinaciji sa prirodnim svetlosnim režimima i osetljivi su na promene u intenzitetu svetlosti, talasnim dužinama, izvorima i drugim faktorima.

Jedna od studija opisuje kako je „biblijska pošast“ skakavaca 2019. bila izazvana jarkim gradskim svetlima Las Vegasa. Drugi sugerišu da bi noćno osvetljenje koje je napravio čovek moglo da utiče na ljubavne živote svitaca, a možda čak i da ometa njihovu sposobnost da se pare i prežive kao vrsta.

„Čak i posle svih ovih godina, kada prvi put svake godine vidim svice, uvek sam toliko oduševljena time. Prizor izgleda tako magično“, kaže Avalon Ovens, entomolog sa Univerziteta Tafts.

Ovens je proučavala svetlucanje svitaca skoro deceniju – od letnjih noći  u Severnoj Americi do suptropskog ostrva Tajvan, gde se svici mogu videti tokom cele godine i veruje se u njihovu povezanost sa duhovima predaka.

Postoji mnogo vrsta, ali svi svici pripadaju porodici buba Lampyridae, koje hemijski proizvode sićušne bljeskove svetlosti u organima na njihovim abdomenima.

Noćni insekti obavljaju različite aktivnosti kao što su traženje hrane, reagovanje na predatore ili navigaciju pomoću zvezda i meseca.

Za insekte iz ove porodice za reprodukciju je potrebno slabo osvetljenje.

Mesec jun se smatra najboljim vremenom za uočavanje ovih bioluminiscentnih stvorenja, jer je to važna sezona razmnožavanja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!