Povećana zavisnost Evropske unije od američkog gasa, koji je zamenio ruske isporuke, ostavila je evropsku industriju izloženom visokim računima i naglim cenovnim šokovima, upozorava britanski istraživački centar Chatham house (Četam haus) u najnovijem izveštaju.
Autori navode da je time izbegnut potpuni kolaps energetskog sistema, ali upozoravaju da osnovni problem nije rešen, jer EU ostaje zavisna od fosilnih goriva i izložena oscilacijama cena na svetskom tržištu.
„Zamena jednog dobavljača fosilnih goriva drugim ne rešava strukturnu ranjivost evropskog energetskog sistema“, navodi se u izveštaju, uz upozorenje da i industrija i potrošači ostaju pod pritiskom visokih i nepredvidivih cena energije.
Kako se navodi, takav model energetske bezbednosti može funkcionisati kratkoročno, jer dugoročno ostaje nestabilan. Autori ocenjuju da EU mora ubrzati prelazak na obnovljive izvore energije i elektrifikaciju ako želi otporniji i predvidljiviji energetski sistem.
„Energija vetra i sunca smanjuje potrebu za uvozom goriva i time direktno jača energetsku bezbednost“, navodi se u dokumentu, ističući u prvi plan poseban značaj elektrifikacije sektora koji se trenutno najviše oslanjaju na gas i naftu, kao što su: transport, grejanje i industrijske proizvodnje“.
Ceo izveštaj možete da pročitate ovde.

