Vernici koji vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru danas, 25. decembra, na dan rođenja Isusa Hrista proslavljaju Božić, najradosniji hrišćanski praznik.
Božić proslavljaju Rimokatolička crkva, protestantske i anglikanske crkve, kao i pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, uključujući i Ukrajinu koja to ove godine čini prvi put.
Sinoć je u crkvama širom sveta služena sveta misa polnoćka, koju je u Beogradu predvodio novi beogradski nadbiskup Ladislav Nemet i to u Katedrali Uznesenja blažene device Marije kada je između ostalog, pored značaja Božića, dana rođenja Hristovog, podsetio i na važnost mira.
Nemet je podsetio da mi imamo tu sreću da proslavljamo Božić u miru, a da puno naroda u svetu ovaj praznik zajedništva i veselja, dočekuju u nesigurnosti i ratu.
„Anđeli su na rođenju sina božjeg pevali o miru, ne o otpustu poreza ili crkvenoj restituciji“, podsetio je nadbiskup i naglasio da bi upravo zato svi sebi trebalo da postavimo pitanje da li svojim rečima, mislima i delima širimo mir ili dovodimo do podela, mržnje i na kraju, rata.
Povodom ovog najvećeg i najradosnijeg praznika predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je božićnu čestitku nadbiskupu beogradskom Nemetu i svim vernicima koji Božić slave po Gregorijanskom kalendaru.
„U svetlosti Praznika Hristovog rođenja koji trajno simboliše hrišćanske vrednosti mira, saradnje i punog međusobnog uvažavanja, želim da Vas ljubav i mudrost, na dobro svih naših građana, izdašno nadahnjuju u služenju i suočavanju sa izazovima današnjice”, preneo je Tanjug.
Povodom Božića, patrijarh srpski Porfirije poručio je da radost predstojećeg praznika treba da “ispuni duše i srca svih hrišćana kako bismo svi slavili ime Božje u vekove vekova”.
Papa Franja je sinoć služio misu u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu kada je upozorio da pohlepa i glad za još više moći navodi neke da „konzumiraju svoje susede”, aludirajući na rat u Ukrajini i druge konflikte u svetu.
Papa Franja podsetio je na pohlepu i konzumerizam u raznim oblicima, i pozvao vernike na povratak izvornim vrednostima slavljenja Božića i solidarnost sa žrtvama rata i siromašnima.
Božić, kao i Hanuka i Nova godina, kako je saopštila američka svemirska agencija NASA, tradicionalno se u kontinuitetu obeležavaju 22 godine zaredom i na Međunarodnoj svemirskoj stanici.