Ptice koriste ljudski plastični otpad da ojačaju svoja gnezda

Ptice su, kao i ljudi, otkrile da plastika traje duže od biljnih materijala, a močvarne liske, želeći da se snađu u urbanim sredinama, godinama to koriste, kažu naučnici.

Istraživači su otkrili da neke vodene ptice koriste omote Mars čokoladica, Mekdonaldsovu ambalažu, maske za lice i mnoštvo drugog plastičnog otpada da bi se gnezdile usred velikih gradova.

Neka od ovih gnezda su čak bila u upotrebi decenijama, što se može zaključiti na osnovu starosti plastične ambalaže, prema novoj studiji gnezda crne liske, objavljenoj u časopisu Ecologi.

U jesen 2021. godine, tim koji je predvodio Auke-Florian Hiemstra sa Univerziteta u Lajdenu u Holandiji sakupio je gnezda crne liske u centru Amsterdama.

Kada su demontirali nadograđena gnezda, koja su uglavnom bila napravljena od plastike, istraživači su naišli na slojeve sve starijih plastičnih ostataka.

Tim je pronašao 635 komada plastičnog otpada u gnezdu pronađenom u kanalu ispod mesta za vezu u šupljoj metalnoj cevi koja je stigla do površine vode.

Više od 200 njih je bilo od ambalaže za hranu, od kojih je 32 još uvek imalo čitljiv datum koji je omogućavao da se plastika datira.

Najstariji plastični komadi datiraju iz 1990-ih: jedna ambalaža Marsa pominje Svetsko prvenstvo 1994. u Sjedinjenim Državama, dok su neki od mnogih omota Mekdonaldsa bili iz 1996. godine.

Najnoviji slojevi gnezda obloženi su sa 14 Covid maski, tako da najranije od 2020.

„Gnezdo priča celu priču o ovim pticama u Amsterdamu“, kaže Hiemstra, istraživač gnezda koji takođe objavljuje najnovija otkrića posmatračima ptica i ljubiteljima prirode na društvenim medijima.

U normalnim uslovima, liske svake godine obnavljaju svoja gnezda od trske i drugih vodenih biljaka koje brzo propadaju.

Međutim, kada su životinje prvi put ušle u centar Amsterdama 1989. godine, takvi materijali su bili retki, navodi studija.

Jedno od gnezda naspram arheološkog muzeja u Amsterdamu korišćeno je za razmnožavanje čak 10 puta u poslednjih 30 godina – zahvaljujući plastičnom otpadu.

Ovo, piše tim, štedi pticama naporan zadatak izgradnje gnezda svake godine.

Jedina druga vrsta ptica koja se gnezdi u centralnom Amsterdamu, pored liske, je veliki gnjurac, kaže studija, koji takođe može da napravi gnezdo od plastike.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!