U svetu je ove godine u proseku registrovan 41 dan kada su ekstremno visoke temperature bile opasne po ljudsko zdravlje, pri čemu je ove klimatske promene izazvala aktivnost ljudi, ukazala je u najnovijem istraživanju grupa naučnika, prenose danas američki mediji. Analiza stručnjaka iz organizacija Vorld veder atribjušen (World Weather Attribution ) i Klajmet sentral (Climate Central) pokazala je da su se tokom ove godine klimatske promene pogoršale, kao i da je 2024. verovatno najtoplija godina od kada se vrše merenja, prenosi TV mreža Si-Bi-Es (CBS).
Vođa studije, klimatološkinja Friderike Oto, istakla je da to nimalo ne iznenađuje, kao i da će se situacija samo pogoršati sve dok svet bude koristio fosilna goriva. Naučnici su ukazali da su pojave poput ekstremnih vrućina, suša, tropskih ciklona i obilnih kiša postale intenzivnije širom sveta i da pogađaju i uništavaju živote nebrojenih miliona ljudi.
U nekim delovima sveta zabeleženo je čak 150 dana ekstremne vrućine, a tačan broj smrtnih slučajeva izazvanih tom pojavom često se ne prijavljuje, upozorili su stručnjaci. Naučnica Kristina Dal kazala je da su najviše pogođene siromašne i nerazvijene zemlje, preneo je AP. Klimatološkinja Dženifer Frensis ukazala je da će se ekstremne vremenske prilike nastaviti, kao i da će postajati sve učestalije i destruktivnije dok se ne bude smanjila koncentracija štetnih gasova u atmosferi.
Istovremeno, ove jeseni i Program UN za zaštitu životne sredine je upozorio da se može očekivati još ekstremnih klimatskih pojava ukoliko se ne preduzme akcija, pošto je ove godine na planeti povećana količina emisija ugljen-dioksida nastala sagorevanjem fosilnih goriva u odnosu na prethodnu godinu, prenosi Tanjug.