Sa samo 1,16 odsto teritorije pod šumama, Kikinda se ubraja u najmanje pošumljene oblasti u Srbiji i Evropi. Zbog toga lokalna samouprava ulaže napore kako bi popravila ovu neslavnu statistiku. Međutim, taj proces je veoma dug.
Nedostatak šuma, takozvanih ,,pluća planete”, Vojvodinu čine najsiromašnijom regijom u Evropi, sa samo 7,1 odsto šumovitosti. Kao prevashodno poljoprivredna teritorija, ovaj region nema dovoljno potrebnog šumskog zemljišta, a Kikinda sa svega 1,16 odsto pošumljenosti prednjači u ovoj neslavnoj statistici. Da bi se ekološka slika poboljšala, potrebno je čak nekoliko decenija. U lokalnoj samoupravi ne sede skrštenih ruku, već ulažu napore kako bi pluća Kikinde prodisala. Jedna od akcija pošumljavanja, održana je u budućem parku u Ruskom Selu, kada je posađeno 250 mladica lišćarskih i četinarskih sadnica.
– Dva hektara krasiće crvenolisna šljiva, žalosna breza, plava smrča, platan, ukrasne forzicije, tuja, kedar. Da bismo dostigli pošumljenost od dva odsto, potrebne su decenije sadnje. I ne samo to, nego treba i odabrati adekvatne lokacije na kojima može da se sadi. Projekciju partnernog uređenja uradilo je JP ,,Kikinda”. Na proleće će prostor parka imati lepši izgled, a cilj nam je da ga oplemenimo za buduća pokolenja – kaže Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj grada Kikinde.
Ovoj akciji priključili su se učenici i zaposleni u OŠ ,,Gligorije Popov” iz Ruskog Sela.
– Čim ima više drveća, ima i više kiseonika i lakše dišemo. Lepše nam je u prirodi nego da ostanemo kod kuće – kaže Nikola Erić, učenik šestog razreda OŠ ,,Gligorije Popov”.
Istog je mišljenja i njegova školska drugarica Marija Vojinović.
– Mnogo je lepše kada vidimo park pun drveća, imamo gde da šetamo. Ponosna sam što smo doprineli da imamo lepšu i zdraviju sredinu – navodi ona.
Na prostoru budućeg parka u Ruskom Selu planirana je izgradnja dva dečja igrališta, prostor za vežbanje na otvorenom, senika, klupa.
– Projekat izgradnje parka u centru sela počeli smo pre pet godina. Od zapuštenog i zakorovljenog prostora, napravićemo prostor za odmor i rekreaciju. Do sada smo izgradili trim stazu, izbetonirana su postolja za dečija igrališta, kolski ulaz, a naredne godine trebalo bi da završimo sve građevinske radove – kaže predsednik Saveta MZ Rusko Selo Dušan Marjanović.
Lokalna samouprava potpisala je ugovor sa jednom austrijskom kompanijom koja sprovodi akciju ,,Srbija se voli drvećem”. Prve sadnice u Vojvodini donirala je upravo Kikindi. Nadamo se, za neku lepšu i zeleniju sliku u budućnosti.
Šumovitost Srbije
Prema podacima o rezultatima Druge nacionalne inventure šuma, trenutna šumovitost Republike Srbije iznosi 39,01 odsto. Pored povećanja površine pod šumama, evidentirano je i povećanje ostalih taksacionih elemenata koji uključuju zapreminu i zapreminski prirast. Takođe, povećana je količina skladištenog ugljenika u šumama Srbije, tako da ona sada iznosi oko 257.000.000 tona. U okviru projekta „Doprinos održivog gazdovanja šumama niskim emisijama i prilagodljivom razvoju” koji je implementiran u periodu 2018–2023. i finansiran od strane Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), sprovedena je Druga nacionalna inventura šuma Republike Srbije, navedeno je na sajtu Uprave za šume.