Miroslav Gabrić i njegova porodica organskom poljoprivredom bave se već 15 godina. U početku su se, kaže, držali ratarstva, da bi od pre pet godina počeli da se bave i stočarstvom.
Prvi je u našoj zemlji uvezao krave rase salers iz Francuske i, kaže, jedini ih on ima u Srbiji. Ova rasa je u Francuskoj veoma rasprostranjena, a među stočarima važe za goveda kojima ne treba mnogo brige, a daju odlično meso, ne trebaju im nikakvi posebni uslovi za uzgoj. Pri blagoj zimi borave na otvorenom, na ispaši su na livadama oko Ludaškog jezera. Ratarstvo koje je zadržao Gabrić je mahom podredio ishrani svojih oko 500 goveda. Međutim, kaže ove godine zbog suše hrane nema ni za njih.
Njegovo imanje obuhvata hiljadu hektara oranica, ali objašnjava da je to mahom pesak jer su mu njive na severu Subotice, oko sela Bački Vinogradi ka granici sa Mađarskom. Osim toga, u zakupu koristi i oko dve hiljade hektara pašnjaka za svoja goveda. Gabrić kaže da njegovo porodično gazdinstvo učestvuje između 12 i 15 odsto u ukupnoj organskoj poljoprivredi Srbije.
„Na hiljadu hektara gajimo useve za naše životinje, prevladava lucerka, radimo još raž, ovas i sudansku travu. Ove godine su biljne kulture rodile nula, sve se osušilo pošto gotovo da nismo imali nijednu kišu. Početkom leta imali smo nešto malo padavina, ali celog leta nijedna kiša nije pala na tom području. Obično smo na tržište plasirali lucerku, ali ove godine nemamo dovoljno ni za našu stoku. U poslednjih 15 godina ovo je najgora sezona od kada smo u poslu i verujem da će proizvođači odustati od proizvodnje, jer ne mogu da podnesu finansijski teret održavanja svog gazdinstva. Mnogi su zaduženi i ne mogu da pokriju ni troškove proizvodnje, a kamoli dugove, mislim da je ova godina prelomna u stočarstvu”, kaže nam Gabrić.
Od krupnih, rutavih goveda koja se hrane na pašnjacima oko Ludaškog jezera na tržište plasira meso. Iako su iz organskog uzgoja, predaje ih konvencionalnim klaničarima.
„Trenutno imamo oko 500 goveda, meso plasiramo na tržištu Srbije, i to je meso iz organskog uzgoja. Prodajem ga trgovcima, a od sledeće godine se nadam da ćemo prodavati i sertifikovanim klanicama. Meso prodajem klasičnim klanicama koje obrađuju meso iz konvencionalnog uzgoja i one to meso tako i prodaju. Postoji tu naravno gubitak, ali takvo je tržište kod nas, nakupce ne interesuje naš sertifikat, već samo cena”, kaže Gabrić.
U planu mu je izvoz mesa, ali za sada nema dovoljnu količinu kojom bi mogao da pojavi na stranom tržištu. Objašnjava da zbog toga sada kreće u tov bikova, i kada dostignu težinu od 600 do 700 kilograma, biće spremni za stranog kupca. „Francuzi bi čak kupili nazad ova grla”, kaže.
Kao dugogodišnji proizvođač u organskoj proizvodnji dobija i subvencije od države koje su, dodaje, odlične – na papiru.
„Sada je oktobar, a mi za ovu godinu nismo još imali ni javni poziv za organsku poljoprivredu. Kada bi javni poziv bio sada, novac mogu da očekujem tek krajem godine, ako ga bude. Subvencija po grlu iznosi 40.000 u konvencionalnoj, a 55.000 u organskoj proizvodnji, ali po novom pravilniku koji je dogovoren, ali još nije usvojen, za organsku bi trebalo da bude 77.000. Sve je to lepo, ali novca nema. Nema ni javnog poziva za subvencije po oraničnoj površini. S druge strane, ja danas treba da platim sto hiljada za razne dažbine, i državu ne interesuje što sam u takvom raskoraku između obaveznih davanja i isplate subvencija. Ali sada ne mogu nazad. Ovako sam se opredelio, moja je perspektiva u organskoj poljoprivredi”, kaže Gabrić.
O tome da muke ovdašnjih ratara i stočara ne dele njihove kolege u zemljama Evrope, uverio se nedavno prilikom stručnog putovanja po Francuskoj.
„Razlika postoji u svemu, i to drastična. I u uslovima, i pogledu novca koji dobijaju za podršku, sigurnosti koju imaju u gazdovanju jer oni za 10 godina unapred znaju kako će i šta da rade. Primera radi: naš trošak po životinji – kada je reč o agenciji koja nam vodi poslovanje, troškovima sertifikata organske proizvodnje, matične službe, poljoprivredne službe – iznosi 60 evra po grlu godišnje. Sve to Francuza košta osam evra. I njima je i tih osam evra mnogo i traže da to država finansira”, kaže Gabrić.
Ko će da muze koze
Miroslav Gabrić godinama se bavio organskim uzgojem ovaca i koza, čak je planirao i otvaranje mlekare za proizvodnju sireva od njihovog mleka, ali je na kraju odustao. Imao je stado od 950 koza i 1.500 ovaca.
„Glavni razlog je bio što nisam mogao da obezbedim tržište. Imao sam velike količine sira i u dogovorima sa marketima predavao sam im ga po ceni od 750 dinara, da bi ga oni prodavali za 1.850 dinara, iako smo dogovorili maržu od 20 odsto. Kada sam ih pitao šta je sad ovo, koliko je to veća cena, odgovorili su mi da im se mešam u poslovanje. Drugi razlog zbog kojeg sam odustao je što nisam mogao da obezbedim dovoljno odgovarajućih radnika za mužu koza. Nebitno je bilo kolika je plata, jednostavno nije bilo ljudi koji hoće da rade”, kaže Gabrić.