Zašto je povećana cena stanova u otkupu za mlade naučnike i istraživače u Kragujevcu?

Mladi naučnici i istraživači, koji su se 2019. godine uselili u stanove izgrađene iz kredita Banke za razvoj Saveta Evrope za potrebe kragujevačkog Univerziteta, nakon petogodišnjeg perioda plaćanja zakupa, u aprilu ove godine stekli su pravo na otkup.

Medjutim, cena kvadratnog metra je sada viša u odnosu na iznos koji je pre pet godina odredila Fondacija za stanove za mlade istraživače Univerziteta u Kragujevcu.

Oko 200 mladih naučnika i istraživača prijavilo se na konkurs Univerziteta za dodelu stanova zbog povoljnih uslova, prihvatljive cene zakupa i mogućnosti da ih, posle pet godina, otkupe na rate za 40 godina. Mesečni zakup plaćaju po računima koje izdaje Univerzitet kao korisnik stanova koji su u javnoj svojini Republike Srbije.

Cena zakupa je varirala u početku je bio 15 hiljada dinara mesečno da bi dostigao cenu od 20 hiljada dinara za stanove od 70 metara kvadratnih, a taj iznos od zakupa se ne odbija od cene otkupa.

Oni koji su plaćali zakup pet godina stekli su uslov za otkup stana sa garažnim mestom i podrumom po ceni od 580 evra po kvadratnom metru, po uslovima u trenutku potpisivanja ugovora. Međutim, na osnovu uredbe Vlade Srbije iz 2021. godine, cena je promenjena.

“Za to mi saznajemo u julu 2024. godine znači već je istekao rok, usmenim putem saznajemo da će cena porasti i da će to sada biti jedna veća cena.Tako da sada sa kupovinom i garažnog mesta ta cena se uvećava za 45 odsto”, navodi Jelena Đurđević Nikolić sa Instituta za hemiju PMF-a.

“Vlada republike Srbije je donela posebnu uredbu kojom reguliše otkup stanova i pravo na otkup stanova i zajedno je u zaključku te uredbe definisala cenu u iznosu od 765 evra što je viši iznos u odnosu na cenu koju je Upravni odbor fondacije 2018. usvojio”navodi prof. dr Vladimir Ranković, rektor Univerziteta u Kragujevcu.

Stanari ne pristaju na višu otkupnu cenu kvadratnog metra koja im se nudi, jer su ugovore zaključivali po drugim uslovima.

“Nismo očekivali da se pravila menjaju u hodu, da Vlada donosi nove uredbe kad smo već ugovor potpisali”, kaže Ivan Srejević sa FMN-a Kragujevac.

“Jedino rešenje vidimo da se sedne sa ljudima, pre svega, sa Univerziteta, a potom i na višim instancama i da se prosto dogovore”, smatra Dejan Arsenijević sa Instituta za inovacione tehnologije u Kragujevcu.

“Mi želimo cenu koju su nam obećali, svesni smo, potencijalno, da to ne može da se ostvari, ali očekujemo nešto povoljno”, kaže Ignjat Filipović sa PMF-a u Kragujevcu.

“Teško je reći šta bih ja ili bilo ko od nas uradili 2018. da smo tačno znali da će ti uslovi biti podložni promeni. Ja mogu da kažem u svoje ime, da ja ne bih konkurisala za ove stanove, jer je tržišna cena 2018. u ovom delu grada bila povoljnija nego ono što nam se sada nudi i plus ne bi smo imali dodatne uslove period u kome možemo da otuđimo stan ili činjenica da moramo da budemio radnici Univerziteta do kraja otplate, a maksimalni rok otplate je 40 godina”, kaže Jelena Đurđević Nikolić sa Instituta za hemiju PMF-a.

Ovi mladi naučnici se nadaju dogovoru sa nadležnima i da će tako rešiti problem sa kojim se suočavaju.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!