Na poljima u šabačkom kraju najezda je glodara. Stručnjaci kažu da ih je najviše na lucerištima, ali ugrožena su i ozima žita, čija setva je nedavno završena.
Na 24 hektara, Slobodan Ilić iz Majura proizvodi lucerku. Prethodnih meseci, usev je štitio od glodara. Kako bi sebi olakšao posao i smanjio štetu, kupio je i dozator i 300 kg otrova za miševe.
“Negde smo 18 ha uspeli da trujemo pre ovih kiša. Ali ćemo sada proći sve parcele, i one što su potrovane, i one što nisu. Da vidimo kakvo je stanje, da li se i dalje pojavljuju”, navodi Slobodan Ilić, iz Majura kod Šapca. Kaže da je šteta više nego velika. “Ima mesta gde su se okupljali gde su napravli čitave bankine, to ćemo na proleće morati drljačom da pređemo kako bi se moglo to kositi. Najveće je zlo što seku dole korenov sistem, gde god odseku korenov sistem, ona se osuši”, navodi on.
Klimatske promene povećale su brojnost glodara u polju, kažu stručnjaci. Useve treba štiti isključivo registrovanim rodenticidima, u propisanoj dozi.
Slavica Maksimović, iz PSSS Šabac ističe: „Tačno se vidi po zemljištu da glodar radi u toj rupi, uvlači hranu. U takve samo rupe koje su aktivne, unosi se rodenticid, u propisanoj dozi. Doza je obično od pet do deset grama. To je mera jedne supene kašike, otrplike. I obavezno takve rupe treba zatrpati, da korisna populacija drugih životinja ne bi došla u dodir sa rodenticidom”.
Ugroženi su mladi usevi pšenice i ječma gde je primenjena redukovana obrada zemljišta, posebno oni koji uz njive koje se ne obrađuju.
“Dubokim oranjem, pripremanjem za setvu useva, vi razbijate njihove unutrašnje humke, hodnike tamo gde su se oni razmnožavali, a tanjirača ne prodite toliko duboko, tako da su se oni verovatno povukli u dublje slojeve i oni će svakako ako budu uslovi pogodovali izaći na površinu i početi da se hrane usevima”, naglašava Slavica Maksimović, iz PSSS Šabac. Dodaje da štete od poljskih glodara mogu biti značajne. Mogu naneti veliku, finansijsku štetu poljoprivredniku.
Šteta od glodara na usevima može biti i do 35%, zbog toga stručnjaci savetuju poljoprivrednike da redovno obilaze parcele i štite biljke.