Mnoge žene nikada ne stignu na tržište rada

Performansom u centru Beograda žene sa šest ruku koja simbolično obavlja sve kućne poslove, kojim se pozivaju žene da obustave neplaćeni rad, u Srbiji je prvi put obeležen Međunarodni dan nege i podrške u organizaciji agencije UN Women uz podršku vlade Srbije i ambasade Švedske u Srbiji. Kako su istakle organizatorke ovog skupa, poziv na obustavu rada promoviše ravnopravnu podelu kućnih obaveza, ističe važnost neplaćenog rada u oblasti nege, koji nesrazmerno više obavljaju žene i poziva na vrednovanje neplaćenog rada.

„U ekonomiji nege, kao što nam je svima poznato, dominantno učestvuju žene i to je razlog zašto smo organizovali performans koji simbolizuje ženu koja pored plaćenog posla obavlja poslove i u okviru domaćinstva. Naša ideja nije da podižemo štrajk i unižavamo muškarce u Srbiji, već da podignemo svest o tome koliko je neophodno da se neplaćeni kućni rad deli”, izjavila je ministarka Tatjana Macura

Matilde Mort, stalna koordinatorka UN u Srbiji, istakla je da Ujedinjene nacije daju počast i uvažavanje ženama u Srbiji koje pružaju podršku jer njihov vitalni doprinos društvu često ostaje neprepoznat.

„Preraspodela neplaćenog rada i dalje je ključan faktor u rodnoj neravnopravnosti. U Srbiji kao i u Švedskoj žene su na sebe preuzele najveći deo kućnih poslova. Švedska ambasada već godinama pruža podršku Srbiji kako bi prevazišla rodnu neravnopravnost i ovo je jedna takva akcija koju sa zadovoljstvom pomažemo”, navela je An Šarlot Malm, šefica odeljenja za razvojnu saradnju u ambasadi Švedske u Srbiji.

Milana Rikanović, direktorka agencije UN Women u Srbiji, ocenila je da u našoj zemlji, kao i u celom svetu, žene nose mnogo više neplaćenog posla

„Mnoge žene nikad ne stignu na tržište rada, a kada stignu suočavaju se sa teškoćama usklađivanja poslovnog i privatnog života. Često se susrećemo sa tim da moramo da brinemo o deci, roditeljima, osobama sa invaliditetom koji su članovi naše porodice i to zaista nije sporno, ali procena vrednosti neplaćenog rada u Srbiji iznosi 21,5 BDP-a. Ogromna je vrednost u toj neplaćenih sferi i to nam govori da postoje rodni stereotipi i rodne norme i da su neki poslovi muški a neki ženski i da je potrebno više javnih usluga u zajednici”, zaključila je ona.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!