Svađe u porodici mogu negativno da utiču na zdravlje i dobrobit pojedinaca, ali i međusobne odnose. Tim naučnika odlučio je da ispita oko čega se to svađaju članovi porodica, kao i da li su oštriji i gori sukobi između parova ili između roditelja i dece.
Naučnici su ispitali 593 odrasle osobe koje imaju najmanje jedno dete staro između 4 i 17 godina, a onda su poredili ozbiljnost sukoba među parovima, roditelja sa decom mlađom decom (od 4 do 12 godina) i sa tinejdžerima (od 13 do 18 godina), saopštio je Univerzitet Ilinois u Urbana-Šampejnu.
„Mnoge studije su dokumentovale uticaj sukoba na odnose u porodici, ali su mnoge od njih pratile kako se konflikt razrešava, a ne šta je njegova tema. Nas je zanimalo da otkrijemo u kojim oblastima dolazi do svađa u porodici“, rekao je Noa Larsen, glavni autor studije i diplomac na Odeljenju za ljudski razvoj i porodične studije ovog Univerziteta.
Rezultati studije govore da je najgori sukob među parovima pitanje komunikacije, zatim raspoloženje i ćudljivost, pa roditeljstvo, kućne obaveze i pitanje novca.
Za roditelje i tinejdžere najgore rasprave vođene su o kućnim obavezama i nesređenoj sobi, a pratila ih je rasprava o korišćenju telefona i drugih tehnologija.
Za roditelje i mlađu decu najoštrije rasprave vođene su oko odlaska na spavanje, poslušnosti i izbirljivosti u jelu.
Naučnici kažu da su ovi rezultati, posebno kada je reč o parovima, u skladu sa glavnim razlozima svađa u porodici identifikovanim i u ranijim decenijama.
„Razmislite koliko su se odnosi u našem svetu promenili u poslednjih 50 godina, sa velikim kulturološkim i tehnološkim promenama. Interesantno je da se, uprkos tim promenama, parovi i dalje svađaju oko istih stvari“, rekao je koautor studije Alen Barton, vanredni profesor Univerziteta.
Tim naučnika je tokom istraživanja pratio i demografske razlike, ali nije primetio suštinsku razliku, što ukazuje na to da su glavne teme sukoba veoma slične u većini porodica.