Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da se ne slaže sa tumačenjima da je Srbija napravila dramatičan zaokret ka Zapadu i nagalsio da odnosi sa Rusijiom i Kinom nisu ugroženi.
„Kada je reč o Sjedinjenim Američkim Državama ostvareni su značajni pomaci u našim odnosima, iako postoji razlike u suštinskom pitanju – pitanju Kosova i Metohije. Kada je reč o Evropskoj uniji, nesumnjivo je da je pitanje napretka ka EU vezano za pitanje sudbine dijaloga sa Prištinom i zato uspevamo da se zadržimo na evropskom putu, braneći i dalje principijelno naš stav u vezi sa teritorijalnim integritetom Srbije”, rekao je Dačić gostujući na RTV.
Prema njegovim rečima, naši odnosi sa Rusijom i Kinom ni u jednom trenutku nisu bili ugroženi, već se, naročito sa Kinom razvijaju.
„To predstavlja prioritet naše spoljne politike. Ta balansirana spoljna politika, odnosno spoljna politika koju je u nacionalnom i državnom interesu, a to je da pokušamo da pridobijemo nove prijatelje, ukoliko možemo, a da ne izgubimo stare, pokazala je dobre rezultate”, rekao je Dačić.
Ministar kaže da je tačno da smo potpisali energetski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali podseća da smo isti takav sporazum potpisali sa Rusijom još pre 16 godina.
„To nikako neće menjati našu poziciju, kada je reč o Rusiji i Kini. Nijedan od tih sporazuma nije uperen ka tome da se neutrališu neki raniji dogovori sa Rusijom i Kinom. Diversifikacija energetskog tržišta, nam je bila cilj i ranije i nikada nam nije ni bio cilj da budemo orijentisani samo na jednu stranu”, objašnjava on.
Dačić dodaje da će i jedni i drugi biti delimično ljuti zbog toga što nismo baš u potpunosti na njihovoj strani, ali da situacija nije onakva kao što je bila pre 10 godina, kada to i nije bilo toliko bitno a sada se meri svaki vaš potez.
„Ako želite da vodite samostalno i nezavisnu spoljnu politiku, to jednostavno nije moguće i u svakom trenutku moramo da gledamo naše interese, a da principijelno ne napravimo nijednu, ne samo stratešku, nego i taktičku grešku. A to nije lako zato što je svakoga dana imate u Ujedinjenim nacijama neko izjašnjavanje, svakoga dana imate zahtev da se pridružujete odlukama i stavovima Evropske unije, a opet sa druge strane imate iste predloge Rusije ili predloge Kine, gde se očekuje vaša podrška. tako da nije situacija”, kaže on.
Odgovarajući na pitanje kako će biti komentarisana njegova nedavna poseta Kini i podrška Srbije kineskom konceptu bezbednosti, Dačić kaže da će isto tako biti komentarisano i to kada predstavnici Zapada odu u Kinu i sklope poslove vrednost više stotina milijardi evra, te da se onda zaboravljaju te principijelne primedbe.
„Znači, svako od njih gleda svoj interes, a ovo što sam ja rekao se uklapa u ono što smo mi potpisali sa Kinom, što su potpisali predsednici Vučić i Si Đinping, a to je sporazum o čeličnom strateškom partnerstvu i zajedničkoj viziji budućnosti, pa i u oblasti bezbednosti. Taj sporazum nije usmeren protiv bilo koga drugog, niti trećeg na svetskoj sceni. Svaki taj potez koji se njima ne sviđa pokazuje da sve ono što je njima dozvoljeno, nama nije dozvoljeno”, ističe on.
Dačić kaže da je isto tako i po pitanju iskopavanja litijuma u Srbiji, te da ako ćemo da radimo litijum, treba da radimo zbog ekonomskog interesa, a ne zbog nekih sofisticiranih političkih ciljeva, ko će koga da savlada na svetskom tržištu.
Ministar navodi da ne vidi nikakav problem oko ugradnje kineskih bezbednosnih kamera kompanije Huavei širom ulica Srbije i dodaje da je sve u vezi sa javnim video nadzorom jasno definisano zakonom – tu nema nikakvih nejasnoća, niti kršenja prava na privatnost.
Srbija je jedna od 17 zemalja koje učestvuju u kineskoj inicijativu u Evropi „Pojas i put” rekao je on i dodao da smo se čak kasno i priključili tome.
„Prvi put imao susret sa kineskim premijerom 2013. godine u Bukureštu, a godinu dana pre toga je počela inicijativa Kine u formatu 16 + 1 zemalja. Tada sam slušao mađarskog premijer Viktora Orbana i kineskog premijera kako pričaju o pruzi Beograd – Budimpešta. Sve je izgledalo kao svemirski brod, da ne pričamo da nam je prosečna brzina vozova bila 40 kilometara na sat. Kinezi su još 2012. ili 2013. godine sa Evropom dogovarali prugu od Budimpešte do Grčke. To nije ništa čudno, a Evropa je najveći ekonomski partner Kine”, kazao je on.
Dačić podseća da su napredovali i naši odnosi sa Kinom i dodaje da se iznenadio kad je video da je naša spoljno trgovinska razmera šest milijardi evra, jer je bila veoma niska pre 10 godina, a da je sigurno dve ili tri milijarde naš izvoz.