Kako se kreće vodostaj Dunava u Srbiji

Redovna odbrana od poplava  proglašena je juče na toku Dunava kod Bezdana i Apatina, dok se početkom sedmice to očekuje i u Novom Sadu. Nadležni ne očekuju izlivanje reke i probleme koje su imale zemlje u gornjem toku Dunava.

Vodostaj Dunava i dalje raste, a najviši je na ulazu u Srbiju i već je dostigao 500 centimetara, što je granica kada se ulazi u redovnu odbranu od poplava. Narednih dana očekuje se i proglašenje i vanredne.

„Naše prognoze su da ćemo imati vanrednu odbranu od poplava u sektoru Bezdana i Apatina. A da će se nizvodno, znači sektor Bogojeva, Bačka Palanaka, Novi Sad, maksimalni vodostaji kretati tu negde do granice proglašenja vanredne odbrane od poplava“, kaže Igor Kolaković, pomoćnik direktora za tehničke poslove Vode Vojvodine.

Granica je 700 centimetara, ali se računa i na nasipe, pa se za sada o postavljanju džakova i ne razmišlja.

„Recimo na Bezdanu gde danas uvodimo redovnu odbranu od poplava je visina nasipa 921centimetara, a u Novom Sadu 925, znači kod vanredne odbrane od poplava kada dođete do 700 centimetara, vi imate još 225, pa plus ako su potrebni džakovi radićemo dalje“, kaže Vladimir Galić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.

Za sada se prati situacija u Austriji i Mađarskoj, a u Budimpešti se očekuje najviši vodostaj do 841centimetara, koji će do naše zemlje, prema prognozama, oslabiti bar za metar.

„Zatvorili smo sve ustave na nasipima, crpne stanice, brodske prevodice. Vrši se detaljan pregled i obilazak svih nasipa i uvodi se dnevno dežurstvo, a kada se proglasi vanredne uvodićemo noćno dežurstvo”, kaže Igor Kolaković, pomoćnik direktora za tehničke poslove Vode Vojvodine,

Iako je još u magacinima, mehanizacija i druga oprema se priprema, ukoliko bude bilo potrebe za njom, a nadležni tvrde da od predhodnih velikih poplava nisu sedeli skrštenih ruku.

„Ne razmišlja se osam dana pred uvođenje redovne ili vanredne odbrane od poplava, šta ćete uraditi sa vašim vodotokovima, šta ćete uraditi sa vodnim objektima, sa vodozaštitnim objektima, sa hidro sistemom DTD-a i tako dalje, nego se radi jedno duže vreme, pa smo mi predhodnih osam godina uložili 38 milijardi dinara u ove objekte, prema tome mi možemo da kažemo da je stanje vrlo zadovoljavajuće“, navodi Vladimir Galić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.

Veći vodostaj u Vojvodini jedino se očekuje na Dunavu, dok na ostalim rekama i vodotokovima nema značajnih porasta nivoa.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!