Odsek za biomedicinski potpomognutu oplodnju pri Zdravstvenom centru Valjevo napravio je nedavno novi značajan korak u višegodišnjem uspešnom radu – krajem avgusta rođena je prva beba iz doniranih spermatozoida, začeta u laboratoriji valjevskog centra.
Majka iz Šapca donela je na svet zdravog dečaka. Očekuje se i još jedan uspeh, krajem godine trebalo bi da bude rođena prva beba nastala iz donirane oocite, jajne ćelije, takođe iz postupka koji je rađen u valjevskom centru za vantelesnu oplodnju.
Doniranje ćelija više nije tabu tema, o tome se otvoreno govori, pa je i interesovanje veliko, naročito kod žena koje su bez partnera, ističe Ana Matić, embriolog u Centru za vantelesnu oplodnju Zdravstvenog centra Valjevo. Ona navodi da je prvu bebu iz doniranih spermatozoida rodila žena bez partnera iz Šapca.
Biomedicinski potpomognuta oplodnja sa darovanim reproduktivnim materijalom usluga je koja omogućava put do roditeljstva parovima kod kojih muškarac ima problem sa azospermijom, nema svoje spermatozoide, pa se radi postupak donacije. Postoji i opcija da žene koje nemaju partnera zakonski ostvare majčinstvo, pošto i one mogu da apliciraju za donaciju. Osim toga, mogu se realizovati i donacije oocita i odnose se na parove kod kojih žena nema svoje ovarijalne rezerve, već se oslanja na donaciju u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje.
Sama procedura vantelesne oplodnje sa darovanim reproduktivnim materijalom zavisi od niza faktora i može potrajati mesecima, ukazuje embriolog Ana Matić.
– Nakon konsultacija i izbora dostupnog donora koji je odgovarajući, bilo da se radi o spermatozoidima, bilo o oocitama, na dostupnoj platformi bira se donor iz banke reproduktivnog materijala. Platforma za izbor nudi razne parametre, od laboratorijskih analiza, pa sve do fizičkog izgleda donora. Od momenta izbora donora čeka se dostupnost reproduktivnog materijala, što može potrajati, posebno ako su u pitanju oocite jer se može desiti da nisu dostupne u tom trenutku, dok je sa spermatozoidima lakše. U zavisnosti od potražnje, banka reproduktivnog materijala šalje pošiljku – objašnjava Ana Matić. Nakon dolaska ćelija u laboratoriju Centra za vantelesnu oplodnju, šalje se zahtev za dozvolu za rad, koja se čeka oko mesec dana, dodaje ona i ističe da je sam rad sa doniranim materijalom tehnički zahtevna procedura za koju su neophodni obučen tim, koordinacija i saradnja, sve sa ciljem da se rodi zdrava beba.
Odsek za biomedicinski potpomognutu oplodnju Zdravstvenog centra Valjevo radi od 2012. godine i od starta usvaja sve procedure koje omogućavaju povećanje nataliteta i olakšavaju borbu za potomstvo. Do sada je naporima tima ovog centra rođeno ukupno 622 bebe, 321 dečak i 301 devojčica. Usluge ove ustanove najčešće koriste parovi iz Kolubarskog i Mačvanskog upravnog okruga koji gravitiraju Zdravstvenom centru Valjeva, ali njihove procedure mogu izabrati i ostali osiguranici iz Srbije.