Ko uništava arheološke lokalitete u Srbiji

Arheološka nalazišta u Srbiji neretko su ugrožena zbog ilegalnih prekopavanja lokaliteta u potrazi za artefaktima koji se preprodaju. Svaka pljačka lokaliteta može da naruši istorijske podatke i uništi kulturno nasleđe Srbije.

Da se vrše nezakonita arheološka iskopavanja na lokalitetu Gradac u Kalištu kod Malog Crnića, u Narodnom muzeju Požarevca čuli su od meštana, jer se to radilo toliko otvoreno da je celo selo znalo.

Saša Živanović, v.d. direktora Narodnog muzeja Požarevac potvrđuje: „Video sam da se zaista vrše nelegalna iskopavanja. U zapadnom delu parcele je bio iskopan rov u dužini 30 metara, dubine u proseku metar i po, negde je bilo čak dva metra i u profilu rova se video da je uništena arhitektura iz perioda rimske dominacije“.

Ovo je treći put da lokalitet prekopavaju lažni arheolozi. Zbog čega su podnete dve prijave policiji protiv n.n. lica. Međutim, krivična prijava od pre mesec dana, još uvek nije ni stigla do osnovnog Tužilaštva, jer policija i dalje prikuplja saznanja.

Površinski lokalitet nalazi se u privatnom vlasništvu i može da se obrađuje u cilju poljoprivrede. Međutim, sve što je ispod površine poput ruda, u vlasništvu je države. To se odnosi i na arheološke lokalitete. Iako jedna njiva izgleda dobro izorano, ona je više puta raskopavana bagerom i zatrpavana ponovo.

Braničevo kao oblast i okrug predstavlja izetno važnu celinu za nelegalne aktivnosti iskopavanja, pre svega zbog Viminaciuma. Otkako je tamo otvoren Arheološki park, krađe su manje, ali ostale lokalitete stručnjaci sve teže mogu da zaštite. Kako kažu, procenat kažnjenih je gotovo zanemarljiv, a i sami se osećaju ugroženo.

„Već na petnaestak kilometara od Viminaciuma na lokalitetu Lederata u Ramu, koji je takođe jedan važan arheološki lokalitet. To utvrđenje je prekopano kao da ste na mesecu. Oni tamo imaju dobru poziciju, pregledno je. Niko ne može da ih iznenadi i rade vrlo opušteno, godinama. I to je ne znam koliko puta prijavljivano“, ističe Dejan Radovanović, v.d direktora Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Smederevo.

Zvanična istraživanja stanice Municipijum stručnjaci su sprovodili u drugoj polovini dvadesetog veka, a najvažniji predmeti nalaze se u Narodnom muzeju Beograda i Požarevca. Međutim, i ono što je ostalo ispod zemlje je važan deo našeg identiteta i zato treba svi da ga čuvamo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!