Suša i visoke temperature smanjile su rod poljoprivrednih proizvoda u Pčinjskom okrugu za deset do pedeset odsto, a uticale su i na kvalitet i cene. Proizvođači u narednom periodu očekuju više cene, a potrošači razmišljaju o tome kako da što jeftinije pripreme zimnicu.
Sunce je oštetilo 10% paprika koje je Dejan Ivanović iz Moštanice kod Vranja zasadio na otvorenom, ubire zdrave plodove, cenu za sada nije povećao.
„Sam proizvod je i anatomski nije u obliku kao što je bio ranije, kvalitet je isti međutim, prinos je malo smanjen“, kaže Dejan Ivanović, poljoprivrednik iz Moštanice kod Vranja.
„Zbog velikih temperaturnih oscilacija teško je dobiti proizvode koji su kvalitetni, dobiti proizvode u dovoljnim količinama, a takvog kvaliteta da zadovoljavaju svojstva i za konzumiranje i dalju preradu“, navodi Danijela Stanimirović, profesorka u Srednjoj Vetrinarsko-poljoprivrednoj školi u Vranju.
Loš kvalitet voća i povrća, smanjeni prinosi, doneće nova poskupljenja početkom jeseni, najavljuju proizvođači. Sa porastom cena, smanjiće se potražnja, a tada će osim kupaca sa manje tegli u špajzu, biti na gubitku i proizvođači
„Povećane su cene, pa za jednu trećinu”, „Koliko možemo, koliko imamo uslova, toliko ćemo da spremamo”, kažu anketirani.
Na pitanje da li kupuju ljudi već za zimnicu, Stojadin Trajković, poljoprivrednik iz Milanova kod Vranja odgovara: „Retko, slabo, po 2 – 3 kila do 5 najviše, nema kupovna moć je opala“.
Prosečna porodica za skromniju zimnicu mora da izdvoji od 10 do 15.000 dinara, kažu domaćice. Proizvođači najavljuju i poskupljenje tradicionalne i industrijske zimnice za 10 do 15 %.