Pr­vo se­lo ko­je će re­ci­kli­ra­ti bi­o­ra­zgra­di­vi ot­pad

U Vra­no­vu ni­je or­ga­ni­zo­va­no od­no­še­nje sme­ća pa na ovaj na­čin tre­ba da se kom­po­sti­ra ono što mo­že, a ta­ko sma­nji i broj di­vljih de­po­ni­ja

Sme­de­re­vo – Se­lo Vra­no­vo, na­do­mak Sme­de­re­va, do­bi­lo je ovih da­na osam kom­po­ste­ra za re­ci­kli­ra­nje bi­o­ra­zgra­di­vog ot­pa­da i pro­iz­vod­nju or­gan­skog đu­bri­va, tj. kom­po­sta, uz po­moć ne­for­mal­ne gru­pe gra­đa­na „Za­Dru­gar­stvo” iz tog se­la. Oni će bi­ti po­sta­vlje­ni na raz­li­či­tim lo­ka­ci­ja­ma i mo­ći će da ih ko­ri­ste svi me­šta­ni.

„Ovo je tek pr­vi, ma­li, pi­o­nir­ski i si­stem­ski ko­rak u po­ku­ša­ju da se spro­ve­de mo­del cir­ku­lar­ne ze­le­ne eko­no­mi­je. I mo­žda smo pr­vo me­sto u Sr­bi­ji ko­je će na ova­kav na­čin po­ku­ša­ti to da re­a­li­zu­je”, ka­že Vla­dan Si­mić, eko­lo­ški ak­ti­vi­sta ko­ji pred­vo­di ovu ak­ci­ju.

Reč je o kom­po­ste­ri­ma za­pre­mi­ne 490 li­ta­ra od re­ci­kli­ra­ne pla­sti­ke, pa i oni sa­mi mo­gu da se, u slu­ča­ju ošte­će­nja ili na­kon upo­tre­be, re­ci­kli­ra­ju.

Vra­no­vo ina­če još uvek ne­ma, kao ni osta­la sme­de­rev­ska se­la, or­ga­ni­zo­va­no od­no­še­nje sme­ća, što bi tre­ba­lo da za­ži­vi tek na­kon za­vr­šet­ka tran­sfer sta­ni­ce, či­ja iz­grad­nja je još u to­ku. Za­to će ovim pro­jek­tom za po­če­tak bar bi­o­ra­zgra­div ot­pad bi­ti re­ci­kli­ran i da­lje ko­ri­šćen kao hu­mus, ka­ko ne bi za­jed­no sa osta­lim sme­ćem za­vr­ša­vao na di­vljim de­po­ni­ja­ma ko­jih u ovom se­lu ima vi­še. Tu mo­guć­nost su me­šta­ni do­bi­li, a da li će ima­ti do­volj­no sve­sti o zna­ča­ju od­la­ga­nja or­gan­skog ot­pa­da, br­zo će bi­ti vi­dlji­vo u se­lu. Za­to su or­ga­ni­za­to­ri pred­vi­de­li i in­for­mi­sa­nje i edu­ka­ci­ju Vra­no­va­ca ka­ko bi po­spe­ši­li ovu ak­ci­ju i ko­li­ko-to­li­ko sma­nji­li za­ga­đe­nje. U pro­sto­ri­ja­ma se­o­ske ško­le or­ga­ni­zo­va­li su pre­da­va­nje o kom­po­ste­ri­ma, kom­po­stu, pred­no­sti­ma i va­žno­sti ova­kvog ob­li­ka re­ci­kla­že bi­o­ra­zgra­di­vog ot­pa­da, ko­je je odr­ža­la Sne­ža­na An­drić, di­plo­mi­ra­ni pej­za­žni ar­hi­tek­ta.

Ova ak­tiv­nost s kom­po­ste­ri­ma sa­mo je deo pro­jek­ta „Eko­log-i-ja za Vra­no­vo bez di­vljih de­po­ni­ja”, a u pret­hod­nom pe­ri­o­du sa đa­ci­ma i nji­ho­vim ro­di­te­lji­ma mla­di ak­ti­vi­sti po­sa­di­li su 12 sad­ni­ca tu­ja u dvo­ri­štu ško­le. Oze­le­nja­va­njem su da­li do­pri­nos bor­bi pro­tiv aero-za­ga­đe­nja, jer je Vra­no­vo jed­no od tri se­la ko­ja okru­žu­ju že­le­za­ru i va­že za eko­lo­ški naj­u­gro­že­ni­je sre­di­ne za ži­vot. Po­lo­vi­nom ju­na pri­re­đe­na je in­ter­ak­tiv­na eko­lo­ška pred­sta­va za naj­mla­đe „Pr­lja­vo i či­sto ni­je isto”, ko­ju su iz­ve­li glu­mac Bo­da Nin­ko­vić i deč­ji pi­sac Jo­vi­ca Ti­šma.

Kao za­vr­šnu ak­tiv­nost na pro­jek­tu ju­če su s me­šta­ni­ma uz po­dr­šku JKP „Ze­le­ni­lo i gro­blja”, ko­je je obez­be­di­lo ka­mi­on-sme­ćar, or­ga­ni­zo­va­li ak­ci­ju či­šće­nja ši­reg cen­tra se­la. Slič­nu ak­ci­ju spro­ve­li su i u de­cem­bru pro­šle go­di­ne.

Pro­je­kat „Eko­log-i-ja za Vra­no­vo bez di­vljih de­po­ni­ja” re­a­li­zo­van je u okvi­ru pro­jek­ta „EU re­surs cen­tra za ci­vil­no dru­štvo u Sr­bi­ji”, ko­ji po­dr­ža­va de­le­ga­ci­ja EU u Sr­bi­ji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!