Sabor trubača, odnedavno poznat kao „Guča festival”, biće održan od 1. do 4. avgusta, a u svom 63. izdanju okupiće najveća imena i majstore trube. Svečana ceremonija otvaranja počeće u petak u 11 sati podizanjem saborske zastave i intoniranjem pesme „Sa Ovčara i Kablara”, himne ove manifestacije. Prema najavama organizatora, sabor će otvoriti domaćin skupa, Dejan Petrović, majstor trube.
Centralni događaj, finalno takmičenje trubačkih orkestara, zakazano je za nedelju, poslednjeg dana sabora, u 18 časova. Osim ovog, organizatori će posetiocima ponuditi mnoštvo kulturnih i zabavnih sadržaja koji svake godine u Dragačevo privlače ljubitelje trube. Nekoliko dana pred početak trubačke fešte organizatori tvrde da prangije već mogu da odjeknu.
Program prvog saborskog dana, u petak, 2. avgusta otvoriće trubački orkestar majstora trube Dejana Lazarevića, a istog dana nastupiće orkestar Bobana i Marka Markovića, ambasadora trubača, predstavnika Guče u svetu. Njihovi nastupi se održavaju na glavnoj pozornici na stadionu i počinju od 21 čas. Ispred ponoći startuje koncert trubačkih orkestara, finalista 63. Dragačevskog sabora. Iste večeri u 20 časova, ali na pozornici Kulturnog centra, koncert će održati Danica Krstić.
Drugog dana sabora, u subotu, pored brojnih koncerata na stadionu i ispred Kulturnog centra posetioce od 23 časa očekuju nastupi Dejana Petrovića i Big benda, kao i trubačkog orkestra Ekrema Mamutovića, majstora trube.
Trećeg dana, u nedelju, od 18 časova startuje finalno takmičenje trubačkih orkestara Srbije. Dok stručni žiri bude odlučivao o pobedniku nastup će imati Snežana Đurišić, Aleksandar Tirnanić, Danica Krstić i Čeda Marković, uz pratnju Velikog revijalnog orkestra Vlade Panovića. Uobičajeno, ispred ponoći je proglašenje pobednika i koncert.
I na ovom 63. saboru u Guči besplatan će biti jedino fenomen koji je ovo malo mesto pod Ovčarom i Kablarom ubeležio na svetsku mapu velikih festivala – zvuk trube. Samo će trubači, ne štedeći dah i instrumente, svoje muziciranje davati besplatno, bar ovi koji su učesnici trke za neku od prestižnih nagrada 63. sabora trubača.
Prošle godine bilo je jeftinije otići na letovanje na neku daleku i egzotičnu destinaciju, nego pred početak sabora rezervisati, a potom i platiti smeštaj u Guči. Ove godine je situacija nešto drugačija, bar što se cena smeštaja tiče.
– Rezervacije su krenule još krajem prošle godine, u novembru. Slobodnih kreveta u Guči i okolini više nema, odavno su rasprodati, pa je to verovatno bio razlog što ove godine nema astronomskih cena. Prenoćište su uglavnom rezervisali stranci, a i ove godine ih imamo sa svih strana sveta. Pored Nemaca, Austrijanaca, Slovenaca, organizovan je i dolazak Grka, koji nam stižu u nekoliko autobusa. Najjeftiniji smeštaj je koštao 35 evra i to su kreveti u domaćoj radinosti sa zajedničkim kupatilom. Prenoćište ide i do 200 evra, koliko treba izdvojiti za dvokrevetni apartman, u čiju cenu je uključen i doručak. Jedini hotel u Guči još nije objavio cenovnik koji će važiti u dane sabora – rekla je Aleksandra Mitrović, direktorka Turističke organizacije Dragačevo (TOD). Mesta su rasprodata i u auto-kampu kraj Bjelice, u koji može da se smesti do 300 ljudi. Oni su za noć pod šatorom izdvajali po 20 evra.
Mesta za konačište tokom sabora ima u okolnim udaljenijim dragačevskim selima, kao i u tri privatna auto-kampa koji su od Guče udaljeni oko jedan kilometar. Pokoje slobodno prenoćište ima još u Čačku, u hostelima i stanovima koji se rentiraju na dan, a cene se kreću u rasponu od 35 do 80 evra u zavisnosti od opremljenosti. Noćenje s doručkom u visokorangiranom hotelu u centru Čačka za vreme sabora će koštati 10.150 dinara i, kako su nam rekli, mesta još ima.
Neobična praksa ugostitelja, što domaćih, to i onih koji dolaze sa strane, ponavlja se i ove godine. Oni cene hrane i pića određuju pred sam početak sabora, veče uoči otvaranja trubačke smotre.
Podsećamo, prošle godine cene hrane i pića na saboru su bile nešto iznad proseka za ovaj deo Srbije. Kilogram prasećeg pečenja pod šatrama se kretao od 2.500 do 2.800, a jagnjećeg od 3.000 do 3.300 dinara. Pljeskavice su bile od 300 do 600, a kobasice i bataci u lepinji po 500 dinara. U zavisnosti od objekta, pivo je bilo od 250 do 300, a litar kisele vode 300 dinara. Sokovi su bili od 250 do 300. Porcija kiselog kupusa je stajala od 600 do 800 dinara.
Cena parkinga na okolnim poljanama se kretala od 200 do 300 dinara po danu.
Praksa ovdašnje policije u poslednjih petnaestak godina je da nijedan vozač ne sme napustiti sabor pod dejstvom alkohola ili narkotika. Duvaće se i u trubu i u „balon”. Zato će i ove godine pripadnici Saobraćajne policije, potpomognuti svojim kolegama iz gotovo svih obližnjih gradova, kontrolisati svakog vozača koji napušta sabor. Oni koji se za volanom zateknu pod dejstvom alkohola ili narkotika, pored prijave, dobiće krevet u „sobi za trežnjenje” u stanici policije u Čačku. Ova praksa je uvedena nakon godine kada je poslednjeg dana sabora, na povratku svojim kućama, u više udesa nastradalo sedmoro mladih ljudi.