Grci žive od turizma, ali se mnogima smučio

Meštanima smeta rast cena u ugostiteljstvu i oblasti iznajmljivanja stanova, a na nekim ostrvima je tolika gužva da se pravi raspored pristajanja kruzera s hiljadama gostiju

Jedno su želje, a drugo mogućnosti, realnost je s kojom se suočava turistički sektor Grčke, od kojeg se očekuje da ugosti znatno veći broj gostiju nego lane, njih „bar” 33 miliona i ostvari prihod veći od 22 milijarde evra. Atina je prepuna turista, uglavnom Amerikanaca, kojima su širom otvorena vrata jer se računa na njihov dublji džep, zbog čega su cene enormno porasle u ugostiteljskim objektima i sferi iznajmljivanja nekretnina, gde je Grčka po cenama peta u Evropi.

Kafa je ovde najskuplja na Starom kontinentu, na Akropolj se može obići i u privatnim turama od najviše pet osoba – po ceni od pet hiljada evra. Uskoro će se u takvim varijantama moći i u Muzej moderne grčke kulture – za hiljadu evra. Na ekskluzivnim plažama u južnom delu Atine, gde iznajmljivanje ležaljki košta od 80 do 150 evra (reč je o tek otvorenom kompleksu luksuznih bungalova), bogati turisti mogu da uživaju u čarima grčkog leta ne znajući da je na jednom od sajtova koji objavljuje spisak plaža nepogodnih za kupanje bio i ovaj deo obale. Informacija je odmah uklonjena, ali nije promakla onima koji znaju šta je čisto more. Nije slučajno što je Grčka i ove godine među 52 zemlje sveta osvojila drugo mesto sa 625 plaža koje su dobile plavu zastavicu za kvalitet vode, uređenje i infrastrukturu.

Međutim, većina gostiju iz SAD ostaje u Atini i, bar za sada, na njih se u velikom broju i na duži period ne može računati na drugim lokacijama, na ostrvima. Gubitak ruskih turista, koji zbog sankcija trenutno „moraju” da letuju u Turskoj, naneo je grčkom turizmu ozbiljan udarac, iako se o tome malo govori.

Turistički radnici kažu da su smeštajni kapaciteti na Mikonosu i Santoriniju 20 odsto manje popunjeni nego lane u ovo vreme i da je veliko pitanje kako će izgledati ovo leto, s obzirom na to da je porast cena od 30 odsto praktično rasterao srednju klasu domaćih turista. Činjenica da je četvoročlanoj porodici za putovanje trajektom na neko od udaljenijih ostrva potrebno 700 evra objašnjava zašto su gradske plaže u Atini i pored skupih ulaznica pretrpane, a vikendom se čeka u redu za slobodnu ležaljku i suncobran.

Istovremeno, takozvani pokret peškira, koji je prošlog leta krenuo s ostrva Paros, a zatim se proširio na celu zemlju, i čiji je smisao bio da se građani izbore za slobodan pristup plažama, bez ulaznica, skupih ležaljki i kafića, dao je rezultate. Iako niko u to nije verovao, odlukom vlade srušeni su bespravno podignuti objekti na plažama, donet propis po kojem polovina svake organizovane plaže mora da bude slobodna, suncobrani četiri metra udaljeni od obale… Dronovi nadleću plaže i kontrolišu poštovanje propisa, građani pomoću posebne apilikacije mogu da prijave nepravilnosti, a kazne su i do 60.000 evra. Za samo pet dana, zbog narušavanja pravila naplaćene su u vrednosti od 350.000 evra.

Međutim, Grci sve glasnije izražavaju svoje nezadovoljstvo zbog turizma, koji im, bez obzira na to što popunjava državni budžet i od njega žive njih najmanje dva miliona, ipak „kroji život”. Na ostrvima koja posećuju kruzeri lokalno stanovništvo više ne živi normalno jer se dnevno na Mikonos i Santorini iz kruzera iskrca i po 20.000 ljudi. Ostrva nemaju infrastrukturu za prijem tolikog broja turista, pa se insistira na planskom pristajanju velikih brodova. Pre nekoliko godina, recimo, donet je zakon kojim se na Santoriniju, Krfu i posebno Hidri, gde nema automobila i gde magarci rade kao „taksi”, gojaznim turistima težim od 100 kilograma zabranjuje da magarce koriste za transport. Međutim, propis se i dalje krši jer je nemoguće i nepristojno vagati goste.

Nezadovoljstvo Grka raste i zbog cena stanova, jer mladi bračni parovi i studenti više ne mogu da iznajme smeštaj u velikim univerzitetskim gradovima, gde se za mali stan traži 650 evra mesečno. Na cene kvadrata uticala je i takozvana zlatna viza, koja uz kupovinu nekretnina strancima obezbeđuje i boravak. Nezadovoljstvo Grka tinja, ali je još daleko od onoga što turistima priređuju ljutiti Španci, koji ih teraju kući. Ipak, sve češće se na stajalištima autobusa koji obilaze Atinu pojavljuju pogrdne poruke upućene turistima, a lokalne vlasti ih žurno uklanjaju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!