Eko Barajevo: Pred kućama nam se nalazi 180 šlepera opasnog industrijskog otpada, preti katastrofa

Kompanija Junirisk (Yunirisk) uprkos nelegalnom skladištenju 3.600 tona opasnog industrijskog otpada u Barajevu ponovo zatražila dozvolu za probni rad, dok građani žive u strahu, saopštili su iz inicijative Eko Barajevo.

Kako navode iz ove inicijative, iako je rešenjem od 7. aprila 2023. godine Ministarstvo zaštite životne sredine kompaniji Junirsk dalo rok od 20 dana da propisno zbrine opasan industrijski otpad, ni više od godinu dana to nije učinjeno. Oko 3.600 tona (180 šlepera), opasnog industrijskog otpada nelegalno je skladišteno u podzemnim skladištima ove kompanije u Barajevu, na samo nekoliko destina metara vazdušne linije od naseljenog mesta, u neposrednoj blizini obdaništa, škole, doma zdravlja, doma za stare i drugih objekata od značaja za ovu beogradsku opštinu, navode iz inicijative.

„Umesto toga, Junirisk je i nakon odbijenice resornog ministarstva za zaštitu životne sredine da dobije novu dozvolu za preradu opasnog industrijskog otpada koja je obrazložena na čak 15 stranica, 28. maja ove godine ponovo podneo zahtev za izdavanje probne dozvole za rad koju je Ministarstvo prihvatilo kao ispravnu“, rečeno je na konferenciji za medije Inicijative Eko Barajevo, koja od jula 2021. godine, kada je Junirsk dobio prvu dozvolu za probni rad, ukazivala na sve radnje ove kompanije, ali i opasnosti po zdravlje stanovnika i okolinu.

„Oko 180 šlepera opasnog industrijskog otpada nalazi nam se pred kućama. Firma je više od četiri meseca u blokadi, sa dugom većim od tri miliona evra, a u pogonu fabrike nalazi se nekoliko čuvara – niko ne zna šta se sa tim otpadom dešava, niti da li se isti tretira na adekvatan način“, rekla je Vera Popović iz Inicijative Eko Barajevo i dodala:

„Strahujemo od odluke Ministarstva zaštite životne sredine. Strahujemo od ekološke katastrofe koja može da se desi svakog momenta i napominjem, ovo nije samo problem Barajeva, ovo je problem i Beograda i svih opština koje se nalaze u bližoj ili daljoj okolini“.

Inicijativa Eko Barajevo naglasila da umesto da načelnik inspekcije pokrene postupak pred nadlaznim tužilaštvom protiv fiirme Juniriska i odgovornih lica za nelagalni otpad i time spreči da ova kompanija ugrožava bezbednost, informacija o otpadu u Barajevu se više od godinu dana krije od javnosti, što je, kako navode, direktna zloputreba službenog položaja uz ugrožavanje života i bezbednosti ljudi.

„Minstarstvo kome je osnovni zadatak da štiti životnu sredinu u stvari štiti samo firmu Yunirisk koja je odgovorna za najveću nelegalnu deponiju opasnog industrijskog otpada u Evropi“, zaključila je Vera Popović.

Junirisk se osnovan 1995. godine i bavi se zbrinjavanjem industrijskog otpada. Na sajtu tvrde da su, zahvaljujući korišćenju Mid-Mix tehnologije, sposobni da tretiraju najrazličitije vrste opasnog industrijskog otpada, prevodeći ih u po ljude i prirodu bezopasan materijal koji ima upotrebnu vrednost, a koji su nazvali neutral. Sa radom u Barajevu je počela 2021. godine.

Kako je N1 nedavno izveštavao, pogon je stao pre više od godinu dana, račun ove firme je u blokadi, a radnici su poslati kućama.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!