Smederevski gimnazijalci kroz svoj učenički parlament polažu najvažniji ispit u životu – da budu ljudi. Sudeći po humanitarnim akcijama koje sprovode, njihova zrelost i plemenitost ne dovodi se u pitanje. Uporni su da koliko-toliko pomognu u lečenju bivših učenika njihove škole, Aleksandre Petković i Aleksandra Ristića, obolelih od najtežih bolesti. Prikupljanje novca Učenički parlament Gimnazije Smederevo započeo je tokom prošlog meseca, a vršnjake su pozvali da se priključe i pomognu.
U vremenima kada trka za novcem postaje jedina, potrebno je da se zaustavimo i snage preusmerimo na stazu kojom trče oni koji se suočavaju sa zidom koji možemo pomeriti samo zajedno. Snaga koju sobom nose mladi ljudi, nažalost, nije dovoljna. Potrebno je da zaustavimo besmislene trke i podržimo onu koja je najneizvesnija i najsudbonosnija. Odvojimo li nešto svog vremena i uključimo se u akciju prikupljanja pomoći za lečenje dvoje mladih ljudi, pomoći ćemo da njihovo vreme ne bude izgubljeno, saopštili su tada.
Za njih, kako kažu, okretanje glave na drugu stranu nije opcija. Zato su nastavili humanu misiju za pomoć Aleksandri i Aleksandru. Organizovali su niz sportskih događaja – od ulaznica su prikupili nešto više od 26 hiljada dinara, ali su i skrenuli pažnju javnosti na značaj solidarnosti i zajedništva. Pridružili su im se i učenici Ekonomsko-trgovinske i Tehničke škole. Još početkom aprila gimnazijalci su zajedno sa svojim profesorima priredili humanitarnu priredbu „Poezija u note utkana” za pomoć Aleksandru Ristiću. Bio je to pravi čas humanosti u simboličnom trajanju od 45 minuta.
Samo nekoliko dana ranije, za pomoć Aleksandri Petković, u saradnji sa učenicima Tehničke škole, koju pohađaju njen brat i sestra, organizovali su humanitarni turnir u futsalu kome su se priključili i profesori i roditelji učenika. Ovom sportskom događaju prethodila su još tri turnira – u odbojci, košarci i karaokama, gde su đaci i profesori zajedničkim snagama prikupili gotovo 250 hiljada dinara za Aleksandrino lečenje.
Aleksandru Ristiću je 2023. godine postavljena dijagnoza akutne leukemije. Tokom trećeg ciklusa hemioterapije došlo je do komplikacija i ustanovljeno je da je bolest zahvatila centralni nervni sistem. Neophodna je transplantacija matičnih ćelija u Turskoj, a samo za to potrebno je oko 21,6 miliona dinara. Aleksandar je pre nepunu godinu završio gimnaziju, gde je pohađao IT smer za nadarene đake.
Aleksandra Petković, takođe donedavno gimnazijalka, ima 19 godina i boluje od osteosarkoma ilijačne kosti. I njoj je tokom hemioterapija došlo do komplikacija pa se očekuje odluka konzilijuma za dalje lečenje. Tada će biti poznato koliko novca nedostaje za njenu borbu koja joj predstoji.