14. Sajam poljoprivrede u Šapcu okupio je oko 200 izlagača iz zemlje i regiona. Na manifestaciji koja traje 2 dana, najveće interesovanje proizvođača je za novu mehanizaciju, koja se uglavnom kupuje uz subvenciju i na kredit.
Stručnjaci, prodavci, proizvođači- svi na jednom mestu, a u zajedničnom interesu, da unaprede proizvodnju, i zarade više. Koliko košta nova poljoprivredna mašina, pitanje koje se najčešće čuje.
“Cene su onako, nisu nešto pristupačne, kao da su malo veće nego što bi trebalo da bude na sajmu“, kaže posetilac Sajma. Dodaje: „Čim se baviš poljoprivredom, sve te zanima”.
“Nema se novca, to je problem najveći”, smatra drugi.
Na sajmu, traktori koji imaju opreme više nego neki automobil. Za gotivinu, retko se kupuju.
“U standardnoj opremi koju mi ne naplaćujemo je hidraulični topling, šarmilerova vuča, gramerovo pneumatsko obrtno sedište, prednji izvodi hidraulike, džojstik za prednju hidrauliku, zadnji tegovi, teleskopski retrovizori, radio, klima”, navodi Dragan Svirčević, menadžer prodaje.
Mirjana Jocić, prodavac kaže da je prodaja za sada dobra: “Imamo raspisane konkurse. Dosta imamo traktora koja se očekuje realizacija što subvencionisanih kredita od strane banaka, što od ministarstva poljoprivrede”.
Osim držvanih subvencija, za investicije poljoprivrednicima su dostupna i bespovratna sredstva preko IPARD-a.
“Dosta smo popustili. Maksimalno administarciju ubrzali, nema više predugačkih rokova odlučivanja. Sve će se dešavati u vrlo tesnim, unapred predviđenim rokovima, tako da u par meseci možemo da imamo rešenje”, ističe Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede.
Savet, prospekt i sajamski popusti na štanovdima. Među izlagačima i uspešna poljoprivredna gazdinstva, primer i uzor drugima.
“Sve prerađujemo, ne možemo reći da je teško, ali nije ni lako. Velika je obaveza svakog dana, od ujutru, do uveče. Nema praznika, nema nedelje, nema odmora. Bukvalno ste vezani svakog dana za taj posao”, naglašava Vladimir Dobić, ugajivač koza iz Bele Reke, koji ima 120 koza.
“Da nisam došao ovde, kad biste vi mene našli, i ja vas. Sajmovi su za kontakte, i ako se mogu pokriti troškovi, to je sjajno”, kaže Vlado Tošić, proizvođač vina iz Crne Gore.
Šabac ima više od 10.500 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. U 400, nosioci su mlađi od 30 godina.