U Srbiji je samo 24 procenta imovine u vlasništvu žena, od čega 16 procenata u ruralnim područjima, govore najnoviji podaci Republičkog geodetskog zavoda, a ovaj model rodne nejednakosti, pre svega kada je nasledstvo u pitanju, iznedrio je projekat „Koliki je moj deo”. Sprovodi ga Žensko udruženje Kolubarskog okruga u saradnji sa poverenicom za zaštitu ravnopravnosti, a uz podršku Nemačke razvojne agencije (GIZ) kroz program „Socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva u Srbiji”, s ciljem poboljšanja položaja žena u nasleđivanju imovine.
U sklopu tog projekta, uz podršku grada Požarevca, u tamošnjoj Politehničkoj školi održana je radionica, uz ocenu da se mladi školskog uzrasta do sada nisu sretali sa ovom temom, te da je informisanje najbitnije početi još u školi, što ovu tribinu svrstava u dodatni čas građanskog vaspitanja.
„Ovaj projekat je važan element osnaživanja i širenja svesti, jer dobro informisana žena je uvek u stanju da sva svoja prava ostvari”, poručila je Ivana Simonović, savetnica u programu GIZ-a o socijalnom uključivanju u Srbiji.
Gotovo svaka druga žena u Srbiji odriče se svog dela nasledstva, a kampanju Ženskog udruženja Kolubarskog okruga obeležile su i brojne lične priče koje svedoče da je ucena porodice vrlo česta, te da to odricanje najčešće nije dobrovoljno iako u ostavinskom procesu žena mora tako da se izjasni. Muško dete se u Srbiji još vidi kao naslednik, čulo se na tribini.
„Koreni ove teme su mnogo dublji, odluku treba doneti sa pravim činjenicama, da zaista znamo koja su prava i posledice ukoliko se odreknemo svog dela nasledstva. Zato skrećemo pažnju na diskriminatorni član 82 Zakona o socijalnoj zaštiti, koji kaže da ako se odreknemo dela nasledstva gubimo prava na socijalna davanja. To do sada žene uglavnom nisu znale i smatramo da je važno da na vreme naučimo šta nam se može dogoditi. Dosta posla je pred nama. Ravnopravnost je potreba svakog od nas”, objasnila je Katarina Ranković iz Ženskog udruženja Kolubarskog okruga.
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, istakla je da se i danas suočavamo sa diskriminacijom žena u gotovo svim sferama društvenog života, a razlog za to su, ocenila je, duboko ukorenjeni stereotipi i predrasude o ulogama žena i muškaraca. Zbog toga je, kazala je, upravo to jedan od razloga zbog čega se žene odriču nasleđa u korist muških potomaka, pogotovo u seoskim sredinama.
„Iz zvaničnih podataka o procentima imovine u vlasništvu žena u Srbiji, može se zaključiti koliko i dalje patrijarhalni obrasci diktiraju nejednake odnose moći, a to ženama otežava položaj na tržištu rada i ekonomski položaj, ali i mogućnost pokretanja samostalnog biznisa, podizanja kredita, a u krajnjem slučaju i ono što je najvažnije – osećaj nezavisnosti i slobode”, poručila je poverenica.
Jankovićeva je ocenila da su obrazovanje i znanje, pravilna informacija i argumenti, ono što nas može voditi ka otklanjanju predrasuda i glavni postulati ka unapređenju ravnopravnosti i svakoj vrsti borbe u kreiranju boljeg, pravednijeg i tolerantnijeg društva.
„Odluka doneta na osnovu informacija je najbitnija, kao i to da je niste doneli pod pritiskom. Nekada je u redu, časno i moralno, i daće vam još veći osećaj stabilnosti to što ste se odrekli nasleđa, jer ste na primer žena koja je u potpunosti ekonomski nezavisna, a imate sestru ili brata. To je isključivo vaša odluka, vi hoćete da na taj način pomognete vašoj porodici. To je u redu, ako na taj način ne ugrožavate svoj život”, naglasila je Brankica Janković.
Kampanja „Koliki je moj deo” traje već skoro dve godine. Proces socijalno-ekonomskog osnaživanja žena iz Kolubarskog okruga širi se Srbijom, kroz organizaciju radionica za mlade, poput ove u Požarevcu.