Prodaja protivtenkovskih raketa Džavelin kosovskoj strani je “hladan tuš” za Srbiju, ali i za sve nas koji se zalažemo za približavanje američko srpskih odnosa, izjavio je danas direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić povodom odluke odluke Sjedinjenih Američkih Država da prihvati zahtev Prištine o kupovini protivtenkovskih raketa.
“S jedne strane su kosovske bezbednosne snage i njihovo prerastanje u oružane snage Kosova koje bi samostalno mogle da deluju, što je neprihvatljivo po rezoluciji 1244, a s druge strane verovatno tu ima i određene korupcije jer ta sredstva od 175 miliona koja su najavljena, prelivaće se prema određenim posrednicima u tom procesu”, naveo je on za Tanjug.
Miletić kaže da ovako nešto nije trebalo da se desi, i dodaje da smatra da je krajnje vreme da SAD sa reči pređu na dela i da odnose sa Srbijom ne grade kroz retorku već kroz konkretne poteze saradnje.
Kada je reč o političkim pritiscima Nemačke i Velike Britanije upućene Srbiji, Miletić kaže da se radi o dodatnom pritisku njihove diplomatije i pokušaju da se u kratkom roku iznude ustupci Srbije u narednom periodu.
“Ovde se radi o očajničkom potezu nemačke i britanske diplomatije koji s jedne strane imaju takozvano Kosovo koje nema institucije, a ni kapacitete da ostvari tu nezavisnost, a s druge strane su frustrirani činjenicom da Srbija vodi vojno neutralnu i nezavisnu politiku. Oni bi voleli da je Srbija kolonija i da oni mogu da upravljaju Srbijom”, ocenio je on.