Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, čije je potpisivanje najavljivano još krajem 2022, trebalo bi ovih dana i zvanično da bude potpisan u Pekingu. Delegacija Srbije, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, stigla je u kinesku prestonicu gde će učestvovati na forumu „Pojas i put”, posle čega će, kako je najavio prvi čovek države, uslediti potpisivanje dokumenata o sveukupnoj saradnji, slobodnoj trgovini, što je od posebnog značaja za našu zemlju.
Sporazum o slobodnoj trgovini faktički treba da otvori granice za srpsku robu u Kini i za kinesku u Srbiji, smanji ili ukine carine za veliki broj proizvoda. Ipak, među ovdašnjim privrednicima do sada je bio primetan nizak nivo zainteresovanosti za izvoz u Kinu. Kažu da se plaše prekomernog uvoza robe iz Kine i potrebe zaštite domaće proizvodnje.
Industrija zauzima stav da nije cenovno konkurentna na kineskom tržištu gde postoji velika raznovrsnost proizvoda i masovna proizvodnja. U sektoru poljoprivrede ipak postoji potencijal za plasman primarnih proizvoda, smrznutog mesa i proizvoda na bazi mleka i kafe, hrane za pse i mačke što zahteva usaglašavanje administrativnih procedura, a potencijal se vidi i za izvoz vina u Kinu – naglašava Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Roba za koju postoji domaća proizvodnja i koja se izvozi, srpska strana je razvrstala na periode zaštite od pet, deset i više godina, pored robe koja će biti izuzeta iz sporazuma i one koja će biti na bescarinskom režimu uvoza u Srbiju odmah po zaključenju sporazuma, navodi Stanić.
Domaća industrija ukazuje na to da bi najveća opasnost od prekomernog uvoza robe iz Kine, nakon zaključivanja sporazuma, mogla da bude u delatnostima, kao što su proizvodnja gotovih tekstilnih proizvoda, odeće i obuće, potom u gumarskoj industriji i proizvodnji plastike, delimično đubriva, sirovinama za proizvodnju poluproizvoda, finalnih artikala i nameštaja od drveta, livenju metala, poljoprivrednim mašinama, vagonima, kotlovima, pećima…