Skupo umiranje u Srbiji: Koliko u proseku koštaju grobna mesta i sahrane

Sudeći prema cenovnicima grobalja, umreti u Srbiji nije jeftino. Pored tuge i šoka kad vam umre neko blizak, morate i prilično da otvorite novčanik kako bi podmirili sve troškove sahrane.

Prosečni troškovi sahrane, pogrebne opreme i novog grobnog mesta u Beogradu za oktobar ove godine iznose 118.355 dinara (nešto više od 1.000 evra), prema kalkulaciji JKP „Pogrebne usluge“.

Za one, koji ne moraju da uzimaju novo grobno mesto, ti troškovi su umanjeni za 19.500 dinara, koliko košta njegova izgradnja. Kada se o grobnicama radi, tu su troškovi znatno veći, u zavisnosti od njihovog kapaciteta, i idu od 600.000 dinara, pa naviše. Takođe, na samo četiri velika groblja u glavnom gradu je moguće zakupiti novo grobno mesto.

U Beogradu, JKP „Pogrebne usluge“ upravljaju sa 10 velikih grobalja (Novo groblje, Centralno, Zemunsko veliko groblje, Banjičko, Topčidersko, Staro i Novo bežanijsko, Lešće, Orlovača i Zbeg), a mimo njih na području Beograda ima još 180 manjih grobalja kojima upravljaju gradske opštine i drugi oblici lokalne samouprave.

Groblja mogu da budu „otvorena“ i „zatvorena“. U „otvorena“ spadaju ona na kojima se preminuli sahranjuju na osnovu poslednjeg prebivališta u trenutku smrti, a to su Lešće, Orlovača, Zbeg i Novo bežanijsko groblje. Na ovim grobljima je moguće zakupiti novo grobno mesto.

Tako se na Orlovači sahranjuju stanovnici Rakovice, Čukarice i dela opština Voždovac i Savski venac, dok se na Novom bežanijskom groblju sahranjuju stanovnici Novog Beograda i Zemuna.

Na groblju Lešće poslednji počinak naći će građani opština Vračar, Stari grad, Zvezdara, delovi Voždovca, Savski venac i Palilula sa desne obale Dunava, dok se na groblju Zbeg sahranjuju stanovnici opštine Palilula sa leve obale Dunava.

Kako su svojevremeno iz JKP „Pogrebne usluge“ izjavili za Blic, na području gradskih opština Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin, odluku na kom će groblju pokojnik biti sahranjen donose skupštine ovih opština, a ne to javno preduzeće.

U „zatvorena“ groblja spadaju Novo, Centralno, Topčidersko, Banjičko i Staro bežanijsko groblje, što znači da se na njima mogu sahranjivati osobe koje imaju već postojeća porodična grobna mesta.

Mnogi građani misle da kupuju grobno mesto, ali ono se samo može zakupiti, i to do obično 50 godina, nakon čega se zakup može produžiti.

Kako se navodi na sajtu JKP „Pogrebne usluge“ godišnji zakup i naknada za grobno mesto je 1.466 dinara.

Kada se o grobnicama radi, godišnji zakup se plaća za period od 50 godina, vezano za datum zakupa grobnice, a po isteku ovog roka za period od pet, 10, 20, 30, 40 ili 50 godina po želji građana.

Za grobnicu za 12 sanduka godišnji zakup je 6.764 dinara, za osam sanduka 4.508, za šest sanduka 3.383 dinara, za četiri 2.251 dinar, a za tri 1.755 dinara.

Za urne, godišnja naknada za kasetu u rozarijumu je 2.065 dinara, a za kasetu u kolumbarijumu je 1.024 dinara.

U Novom Sadu situacija slična kao u Beogradu

Ni u unutrašnjosti Srbije situacija nije mnogo bolja. U glavnom vojvođanskom gradu Novom Sadu za sahranu treba izdvojiti sličnu sumu kao u Beogradu, odnosno minimalna ukupna cena je oko 100.000 dinara.

Iz JKP „Lisje“ su za N1 rekli da se za običan grob (raku), plaća samo i isključivo godišnja naknada za korišćenje i održavanje groblja koja iznosi 1130,00 dinara.

Grobnice, uređene parcele i kasete za pohranjivanje urni predstavljaju posebnu kategoriju grobnih mesta i nalaze se u statusu zakupa, te je za iste, pored godišnje naknade za korišćenje i održavanje groblja neophodna i uplata zakupa za tačno određeni period: najmanje 15 godina za uređenu parcelu i najmanje 30 godina za kasetu za pohranu urni i grobnicu.

Izgradnja i zakup grobnice na 30 godina sa naknadom za korišćenje i održavanje groblja za dva kovčega iznosi 493.821,00 dinara, a za grobnicu za četiri kovčega iznosi 673.500,00 dinara.

Sahranjivanje u grob u JKP „Lisje“ košta 12.130 dinara, dok je u grobnicu 9.520 dinara. Kremiranje je 8.530 dinara, a pohranjivanje urne 1.515. Godišnja naknada za korišćenje i održavanje za kasetu za dve urne je 1.130 dinara.

Godišnja naknada za korišćenje grobnice za dva kovčega je 1.860 dinara, dok je za šest 2.830 dinara.

Najjeftiniji kovčezi su 16.000 dinara, pokrovi i dušeci su po 2.500 dinara, a krst oko 3.000, što je ukupno oko 25.000 dinara. Najluksuznija varijanta ovih predmeta ide i do 150.000 dinara. Keramička urna košta od 7.000 do 9.000 dinara.

Naravno, ovo nisu svi troškovi koji ulaze u cenu jedne sahrane, a variraju i od toga da li je u pitanju gradsko ili prigradsko groblje. Tu su još i cveće i venci, koji koštaju i do 5.000 dinara, lampioni i sveće, kao i kapelice za iste, čija cena ide do 2.500 dinara. Potom peškiri, prevoz (od 3.000 do 6.000 dinara), kupanje i oblačenje pokojnika (oko 6.000 dinara).

JKP „Lisje“ održava 30 grobalja, ukupne površine od 145 hektara, na teritoriji Novog Sada, Petrovaradina, Sremske Kamenice, Futoga, Veternika, Begeča, Budisave, Bukovca, Kaća, Kovilja, Starih Ledinaca, Novih Ledinaca, Rumenke i Stepanovićeva.

„Lisje“ u Novom Sadu održava Gradsko groblje sa Spomen grobljem, Pravoslavno Almaško groblje, Pravoslavno Uspensko groblje, Rimokatoličko groblje (sa Reformatsko-evangelističkim grobljem i Avijatičarsko-vojno groblje), Jevrejsko groblje, Rusinsko groblje, Nazarensko groblje i Reformatorsko-evangeličko groblje.

Aktivna groblja sa novim grobnim mestima su Gradsko groblje u Novom Sadu, groblje Trnadžament u Petrovaradinu i Centralno groblje u Futogu.

Po Projektu Gradskog groblja, predviđena je mogućnost rasprostiranja na 18 grobnih polja, proširuje se fazno. Trenutno se sahranjivanja vrše na 10 grobnih polja, navode iz „Lisja“.

Sva stara gradska groblja u Novom Sadu su u potpunosti popunjena. To znači da nema novih grobnih mesta, jedino je moguće sahranjivanje srodnika u postojećim grobnim mestima ukoliko zadovoljavaju potrebne uslove, kažu iz ovog preduzeća.

JKP “Lisje“ nema informaciju da postoje nelegalna groblja u Novom Sadu.

Skup odlazak na onaj svet u Čačku

Jedno od najvećih grobalja u Srbiji nalazi se u Čačku, a o njemu brine JKP „Gradsko zelenilo“ Čačak.

Iz ovog preduzeća za N1 kažu da ne prodaju izrađene grobnice zbog složenih geomorfoloških i hidroloških uslova terena na gradskom groblju, međutim, ako korisnici žele, mogu po zahtevu, uz plaćanje takse u iznosu od 8.009 dinara i dobijanje tehničke saglasnosti sami da izrade grobnicu.

Kako su dodali, grobna mesta se izdaju na period od 10 godina, a cena jednogrobnog armirano-betonskog okvira iznosi 93.200 dinara, dok je cena jednogrobnog okvira obloženog mermerom tipa impala 407.700, a mermerom roso-porinjo 372.400 dinara.

Mnogi će reći – papreno, pogotovu kada se ima u vidu, kako je rekao jedan Čačanin, da ga ja krajem prošle godine sahrana oca koštala skoro 2.000 evra.

Iz JKP „Gradsko zelenilo“ kažu da Čačak raspolaže sa dovoljnim brojem grobnih mesta i da je trenutno raspoloživo 51 jednogrobno, 212 dvogrobnih i 32 trogrobna mesta. Navode i da trenutno nije u planu izgradnja novih grobalja, već proširenje postojećeg.

Mnogi Čačani, koji su slabijeg materijalnog stanja, koriste mogućnost da kupe parcele na obližnjim seoskim grobljima koje su višestruko jeftinije i koštaju od 100 do nekoliko stotina evra, a na tim mestima je i održavanje jeftinije.

I u Kragujevcu papreno

JKP Šumadija koja upravlja grobljima u Kragujevcu, tu delatnost obavlja na pet: Varoško groblje, Palilusko groblje, Bozman, Sušičko groblje i Nova parcela u Malim Pčelicama.

Prema novom cenovniku koji je objavljen krajem aprila, u proseku za grobnicu za dva kovčega potrebno je izdvojiti 263.605 dinara, a za četiri – čak 405.040. Dvogrobno mesto je 71.810, jednogrobno 64.150 dinara. Naknada za godišnje održavanje za jedno grobno mesto 840, produženje zakupa je 460. Sahrana odraslih je 11.240, a sahrana sa kopanjem duple rake 16.865 dinara. Sahranjivanje na mestima gde je ranije bilo sahranjivanje, produbljivanje rake i ukop posmrtnih ostataka je 19.120 dinara. Ukop urne je 5.580 dinara, a sahrana na grobljima kojima ne upravlja preduzeće JKP Šumadija je 33.590 dinara.

Međutim, ove cene ne važe za sva groblja. Na groblju Bozman, jednogrobno mesto ide od 120 do skoro 500 hiljada dinara, dvogrobna su od 160 do čak 800 hiljada dinara, dok su trogrobna od više od 700 hiljada do više od milion dinara. Cene grobnica su od 430 hiljada do milion i po dinara, što zavisi od materijala, mesta na groblju i veličine.

Grobna mesta na Varoškom, Paliluskom i Sušičkom groblju su još skuplja. Jednogrobna su od oko 400 do 500 hiljada, a dvogrobna od više od 500 do 950 hiljada dinara.

Prevoz pokojnika na gradskom području, do 50 kilometara u oba smera je 2.750 dinara, a prevoz pogrebne opreme 1.650 dinara.

Pored ovih troškova, treba uračunati i kovčeg, čije prosečne cene se kreću od 25 do 35 hiljada dinara, a ima naravno i znatno skupljih, krst je oko četiri hiljade, pokrov, dušek, jastuk još nekoliko hiljada dinara.

Kad se sve zbroji, u Kragujevcu se definitivno ne isplati umirati.

Što južnije – to skuplje

U Nišu je za groblja nadležno preduzeće JKP Gorica koje brine o Novom groblju, grobljima u Suvom Dolu, Brzom Brodu i Niškoj Banji.

Kako N1 saznaje, sami troškovi sahrane ako neko nema grobno mesto iznose 85.000 dinara, a kad ima, ti troškovi iznose između 27 i 30 hiljada dinara.

Okvirno, prateća pogrebna oprema u koju spadaju kovčeg, pokrov, krst, iznosi oko 56.000 dinara, koliko i penzioneri dobijaju od PIO fonda kao refundaciju. Grobno mesto se zakupljuje na minimum 10 godina, a godišnja suma je oko 1.340 dinara i ulazi u cenu sahrane.

Kad se sve zbroji, za sahranu u Nišu treba izdvojiti bar 140.000 dinara, što je za mnoge ogromna suma, a troškovi, naravno, mogu da budu i mnogo veći, u zavisnosti od prateće opreme.

Moglo bi se s pravom reći, kada se o umiranju radi, što južnije – to skuplje, kao i da je skuplje umreti nego živeti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!