Pomozite sebi i drugima: Gde i kako odneti staru odeću

U Srbiji staru odeću osim pored kontejnera, moguće je odneti organizacijama koji se bave ugroženim grupama, prodavnicima velikih trgovinskih lanaca ili direktno preduzećima za reciklažu tekstila.

Prilikom doniranja odeće neophodno je voditi računa o dostojanstvu osoba koje primaju donacije zato ta odeća treba da bude čista, ispeglana i dalje upotrebljiva.

Modna industrija jedan je od velikih izvora zagađenja životne sredinhe. To se posebno odnosi na „brzu“ modu – odnosno kompanije koje se bave hiperprodukcijom odeće. Modni trendovi sa takvim pristupom su lako dostupni i jeftini. Osim kopiranja mode, brze i obimne proizvodnje jedna od karakteristika je i nizak nivo kvaliteta materijala koji najčešće sadrži plastiku koji je teško ili u ovim slučajevima nemoguće reciklirati. Veliki deo ove robe završava u Africi.

Procenjuje se da moda učestvuje u ukupnom zagađenju planete od pet do 10 odsto, svrstavajući se među značajne faktore koji negativno utiču na klimatske promene.

Za najstarije

Svaki vid odeće ili obuće preko je potreban „Prihvatilištu za odrasla i stara lica“ u Beogradu. Kako kažu, zahvalni su na svakoj vrsti odeće odeći za najstarije sugrađane koji se nalazi na društvenoj margini. Adresa ovog prihvatilišta je Kumodraška 226a , preko puta fabrike Soko Štark, a broj telefona je 011/2466-996. U Nišu se prihvatilište nalazi u zgradi bivše Mesne kancelarije „Braće Tasković“, u blizini parka Čair,

Za najmlađe

Deca bez roditelja su jedna od najranjivih grupa u društvu i pomoć njima nema cenu. Ovakvih institucija ima u svakom većem gradu u Srbiji poput centra u Zvečanskoj ulici u Beogradu. Potrebno je nazvati neku od ovih organizacija i dogovoriti isporuku odeće. Deca će vam biti zahvalna. Osim Zvečanske, postoji još 12 domova za decu bez roditeljskog staranja, a njihove kontakte možete da vidite ovde.

Mape

Jedna od mogućnosti za građane širom Srbije jeste da odeću doniraju prema mapi organizacija i institucija koje prihvataju donaciju polovne odeće.

Na mapi se nalazi više od 20 gradova, poput Vranja, Niša, Valjeva, Jagodine, Šapca, Bačke Palanke, Velikog Gradišta, Bečeja, Raške….

Na mapi su osim mesta, navedena imena organizacija, tačne adrese, elektronska pošta, telefon, vrsta odeća koja se prihvata.

Osim ove, postoji još jedna mapa gde su navedena preduzeća koja se bave reciklažom tekstila. Iako nisu na mapi, još jedna adresa za reciklažu, kompanija Euromiteks iz Niša čija je delatnost reciklaža industrijskog tekstila, krpa, tkanina, platna, domaćinskog tekstila i odeće.

Veliki lanci

Velike tekstilne kompanije su ujedno i veliki zagađivači. Ipak, sve je veći broj njih koji se trude da makar deo odeće bude reciklirano, naravno ukoliko je to moguće.

Koton, turska kompanija koja proizvodi trikotažu, u svojim radnjama ima kutije u koje je moguće odložiti staru odeću.

Sličnu je i u prodavnicama kompanije H&M. Za tri i više komada stare odeće moguće je dobiti popust pri kupovini. Kako su najavili iz ove firme do 2030. godine sve u prodavnicama će biti napravljeno od održivijih materijala.

U nekoliko prodavnica sportske odeće sakuplja se polovna odeća, ali i obuća. Kutije za reciklažu nalaze su maloprodajnim objektima. Ova odeća se zatim odnosi u reciklažni centar, gde se odvaja ona koja se može koristi. Ta odeća se donira, a ostala ide u reciklažu. U zavisnosti od broja donacija građani mogu da dobiju popust pri kupovini. Odeća i obuća mogu da se predaju u radnjama firmi Sport vižn (vision), Ekstrasports (Extrasports), Baz (Buzz), Ran en mor (Run n more), Tike. Ovaj projekat su organizovali „Sport vižn“ i reciklažna firme „Spildpro“ iz Sremske Mitrovice.

Stara odeća sakuplja se i u lancima prodavnica komapnije „Zara“, gde se nalaze kontejenri za odlaganje, a za onalajn kupci moguće da se njihova odeća odnese sa kućne adrese. Ova odeća se zatim šalje neprofitnim organizacijama sa kojima Zara sarađuje. Prema zamisli, odevni predmeti se doniraju ljudima pod rizikom od socijalne isključenosti, prodaju se u prodavnicama polovne odeće ili se recikliraju. a ostvarenom zaradom finansiraju se društveni projekti. Tokom 2022. godine prikupljeno je 17 tona odeće.

Organizacije za ranjive grupe

Građani Užica mogu da učine dvostruko dobro delo odlaganjem svoje stare odeće i tekstila organizaciji ženskog vcentra Užice – Retex gde je do sada donirano više od 21.000 komada tekstila i sortirano 60 tona tekstila za reciklažu.

Ovaj centar zapošljava žene iz ranjivih grupa. Osim zapošljavanja ciljevi su još ekonomska valorizacija otpadnog tekstila i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Kreiran je na principima održivog razvoja i predstavlja sinergiju društvenih socijalnih i ekoloških ciljeva. Sastoji se iz tri celine: servisa za prikupljanje tekstila, radionice za proizvodnju proizvoda tekstilne galanterije I razvojni deo – radionica za proizvodnju recikliranog tekstilnog vlakna koje se koristi kao ulazna sirovina za industriju netkanog tekstila za proizvodnju različitih, zvučnih, toplotnih i podnih izolacija.

Polovna odeća je 70 puta manje štetna

U Srbiji se mesečno prikupi oko 500 tona tekstilnog otpada mesečno. Osim što se oslobađa starih stvari, odnosno pravi se mesta za nove, vođenje računa o reciklaži odeće ima i značajan pozitivan uticaj na životnu sredinu.

Polovna odeća ima 70 puta manji uticaj na životnu sredinu od proizvodnje nove, pokazalo je istraživanje Konfederacije evropskih reciklera (EuRIC) koji su sproveli procenu u pogledu korišćenja ugljen-dioksida i uštede vode.

Oni su istali da zahvaljujući ponovnom korišćenju jednog komada garderobe srednjeg ili visokog kvaliteta uštedi se tri kilograma ugljen dioksida (CO2) i iskoristi samo 0,01 odsto vode potrebne za proizvodnju nove odeće. Ovo ne važi za nekvalitetnu odeću, obično napravljenu od poliestera, koju ljudi ne žele da kupe polovnu, pa se recikliranje više isplati od ponovne upotrebe. Trenutno, dve trećine odeće odlazi na otpad.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!