Najveća fototermalna elektrana u Kini „radi na“ ogledala površine 1,4 miliona m2

Najveća fototermalna elektrana u Kini smeštena je u predgrađu grada Dunhuang, u severozapadnoj provinciji Gansu, i može se pohvaliti ogromnim kapacitetom od sto megavata.

Jedan od posebnih „dodataka“ su pokretna ogledala zvana heliostati, a svako pokriva površinu od sto petnaest kvadratnih metara.

Kako navode kineski mediji, u ovoj stanici ima ukupno 12.000 heliostata, koji zajedno pokrivaju površinu od više od 1,4 miliona kvadratnih metara.

Iz ptičje perspektive, podseća na rascvetao suncokret.

Ova ogledala su podešena tako da reflektuju sunčevu svetlost prema vrhu tornja visokog 260 metara, koji na taj način apsorbuje sunčevu toplotu.

„Pomoću postrojenja za apsorpciju toplote, solarna toplota se prenosi u kontejnere sa rastopljenom solju, omogućavajući da se energija skladišti i koristi za proizvodnju električne energije. Ova uskladištena energija se može iskoristiti za proizvodnju energije čak i noću, obezbeđujući neprekidno 24-časovno napajanje“, naveo je Liu Fuguo, generalni direktor kompanije.

Liu objašnjava ključne razlike između fototermalne elektrane i fotonaponske.

„Najveća razlika između fotonaponskih i fototermalnih elektrana je u tome što se fotonaponska proizvodnja energije oslanja na sunčevu svetlost i ne može da generiše energiju noću. Nasuprot tome, fototermalna elektrana može efikasno da iskoristi solarnu energiju, snabdevajući energijom kada je to neophodno, uz čuvanje viška energije za kasniju upotrebu“, navodi.

Statistički podaci lokalnih zvaničnika pokazuju da je u prvoj polovini ove godine ukupan instalisani kapacitet „nove energije“ činio 55% svih instalisanih energetskih kapaciteta u provinciji Gansu, što predstavlja novi rekord u istoriji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!