Cene kriptovaluta skočile su u danu kada je predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp objavio da će SAD praviti strateške federalne rezerve kriptovaluta.
Trampova najava se nadovezuje na izvršnu naredbu donetu 23. januara kojom je naložio svojoj administraciji da oformi radnu grupu koja će da predloži regulatorni okvir za digitalnu imovinu i proceni izvodljivost federalne kripto rezerve.
U svom inicijalnom postu na društvenoj mreži „Truth Social“, Tramp je rekao da će kripto rezerve uključivati kriptovalute Ripl (XRP), solanu (SOL) i kardano (ADA), da bi nakon sat vremena na taj spisak dodao i bitkoin i etereum, dve najvrednije kriptovalute na tržištu.
U satima nakon Trampove objave ukupna vrednost tržišta kriptovaluta porasla je za oko deset odsto, odnosno za više od 300 milijardi dolara. Cene bitkoina skočile su za više od deset odsto, dostižući vrednost od više od 94 hiljade dolara u nedelju popodne, dok je cena etereuma porasla više od 13 odsto, premašivši vrednost od 2.500 dolara. Solana je porasla za oko 20 odsto, XRP za 30 odsto, a najviše je skočio kardano za 50 odsto tj. na nešto više od jednog dolara po tokenu.
Ne postoji jasan plan za implementaciju
Međutim, nejasno je kakva bi bila struktura kripto fonda, kako će se ova sredstva koristiti niti da li bi njegovo stvaranje zahtevalo odobrenje od strane Kongresa. Trampova izvršna naredba sugeriše da bi rezerva mogla biti formirana od kriptovaluta koje je savezna vlada zaplenila. Prema pisanjima „Njujork Tajmsa“ savezna vlada poseduje oko 19 milijardi dolara u bitkoinu.
Opširnije informacije se očekuju u petak kada Tramp planira da održi prvi „Kripto Samit“ u Beloj kući gde će predstavnici kripto industrije i radna grupa za digitalnu imovinu razmatrati budućnost digialne imovine u SAD.
Nakon što je tokom svoje prve administracije označio bitkoin kao „prevaru“, Tramp je tokom svoje druge predizborne kampanje postao svojevrsni glasnogovornik kripto industrije, obećavajući da će pretvoriti SAD u „kripto prestonicu planete“.
Nakon Trampove inauguracije, njegova administracija je povukla regulatorne mere koje je pokrenula Bajdenova administracija u pokušaju da zaštiti Amerikance od prevara. Pod Trampom, Komisija za hartije od vrednosti je zaustavila istrage nekoliko kripto kompanija i povukla tužbu protiv „Koinbejsa“ (Coinbase), najveću kripto berzu u SAD, za neregistrovanu ponudu hartija od vrednosti.
Trampova porodica je u prethodnih dva meseca prikupila milijarde dolara lansiranjem sopstvenih tokena tzv. „mim novčića“ (meme coin). Digitalna valuta „$TRUMP“ pojavila se u javnosti na Trampovim nalozima na društvenim mrežama uoči njegove inauguracije, a neposredno nakon toga, i Trampova supruga Melanija je lansirala svoju kriptovalutu pod nazivom „$MELANIA“.
Za nekoliko dana Trump koin je skočio na 75 dolara i kapitalizaciju od 15 milijardi dolara, dok je u kripto novčić Melania nekoliko sati uloženo oko 1,8 milijardi dolara.
Međutim, rast je bio kratkog veka. Do sredine februara, $TRUMP se trgovao po ceni od 17,13 dolara — što je pad od 77,5 odsto u odnosu na vrhunac — a $MELANIA je pala na 1,42 dolara, što je pad od 88,7 odsto sa svog maksimuma.
Prema pisanju analitičara i medija rani investitori i porodica Tramp navodno su ostvarili značajan profit. Podaci Chainalysis-a sugerišu da su Trampovi i njihovi partneri zaradili skoro 100 miliona dolara od naknada za trgovanje samo od $TRUMP-a, od čega je veliki deo ostao neunovačen do početka februara. Neki trgovci, uključujući jedan novčanik koji je kupio $TRUMP u vrednosti od 1,1 milion dolara pre lansiranja i prodao za profit od 109 miliona dolara, iskoristili su početni skok. Međutim, preko 810.000 novčanika — uglavnom malih investitora — izgubilo je ukupno dve milijarde dolara kako su cene padale, zbog čega je delovala kao „pump-and-dump“ šema.