Nakon što je ugašen požar na regionalnoj deponiji Duboko, došlo je do – nezadovoljstva žitelja u tom kraju, ali i problema sa odlaganjem smeća – opština koje su ga, do tada, odlagale kod Užica. Svi očekuju od nadležnog ministarstva rešenje problema, koji je svima zadao velike glavobolje.
Mesec i po dana građani ne dozvoljavaju prolazak kamiona sa smećem iz drugih opština, osim Užica na regionalnu deponiju Duboko. Ali i to je privremeno, jer oni ne odustaju od zahteva da se deponija zatvori, rekultiviše i uredi Turski potok. Smatraju da nadležno ministarstvo ne može donetu drugačiju odluku.
„Zakonski okvir ne postoji da to država donese. Ukoliko se to donese, mimo zakonskih okvira, ono što je do nas mi ćemo se truditi da, kao i do sada da sprovedemo u delo, sad da li ćemo mi biti primorani da se pomerimo odavde, to ne znamo, ali što je do nas mi ćemo ispuniti kao što smo i rekli“, kaže Bogdan Radojičić iz Užica.
U Arilju se nadaju da će iz ministarstva stići rešenje, kojim će se nastaviti rad regionalne deponije Duboko, jer su prinuđeni da ga deponuju u Lapovu.
„Mi u ovom trenutku zato što imamo zaostatke komunalnog otpada deponujemo negde između četrdesetpet i četrdeset osam tona dnevno. Dakle, komercijalne cene u Lapovu su 4.200 plus pripadajući PDV, naravno i prevoz je 225 dinara plus pripadajući PDV, što u ovom trenutku negde dnevno opština Arilje izdvaja negde 380.000 dinara“, navodi Predrag Maslar, predsednik opštine Arilje.
Zbog toga će morati da za narednu godinu odlože finansiranje određenih planiranih projekata. Najveći korisnik u sistemu Duboko je Grad Čačak. Za odvoz nagomilanog smeća na transfer stanici potrebno je dva meseca.
„Brže ne može. Pregovaramo sa opštinom Knić, ako budemo uspeli i tamo jednu količinu odvezemo, da vidimo kakva je situacija sa Lapovom, da li postoji situacija da mogu te okolne deponije da prihvate količinu otpada koja se generiše u Gradu Čačku, a to je neka prosečna količina da kažemo od 120 tona dnevno, što nije malo“, kaže Mirjana Đoković direktorka JKP „Komunalac“ Čačak.
Zbog toga raste i nezadovoljstvo žitelja dela grada u kojem se svakodnevno lageruje velika količina smeća. Za to vreme regionalna deponija Duboko radi sa 23 posto kapaciteta, a deponuje se i vrši selekcija smeća iz Užica.
„Ostale lokalne samouprave, nažalost, snalaze se na različite načine. Time je ugroženo i stanje životne sredine u tim lokalnim samoupravama, otvaranjem novih smetlišta ili aktiviranjem ponovnim, onih starih smetlišta, otvaranjem novih divljih deponija. A ujedno je ugrožen i rad komunalnih preduzeća, koji su se snašli da na prihvatljiv način odlažu otpad na sanitarne deponije, ali uz mnogo veće troškove koje nisu planirali u svojim budžetima“, navodi Tanja Knežević v.d. direktora JKP „Duboko“ Užice.
Od ministastva životne sredine se očekuje rešenje za prevazilaženje problema. Do tada će iz Bajine Bašte smeće biti odvoženo u Osečinu, a u Požegi će biti privremeno deponovano na opštinskom zemljištu, ali ne na staroj deponiji koja je u fazi rekultivacije i ozelenjavanja.