Na Svetskom univerzitetskom debatnom prvenstvu u Vijetnamu naši takmičari ostvarili su istorijski uspeh – postali su šampioni u dve od tri kategorije debatovanja na engleskom jeziku.
Takmičari u debati iz celog sveta imaju samo 15 minuta da razmisle o zadatoj temi i da prikupe argumentaciju „za” ili „protiv”, i to bez korišćenja interneta i literature. Kada debata počne, svaki takmičar ima ukupno sedam minuta da iznese svoj stav, da odgovara na pitanja i da se argumentovano suprotstavi drugačijem mišljenju, bilo da je reč o reformi obrazovanja, eutanaziji, doživotnom zatvoru, smrtnoj kazni ili aktuelnim temama i događajima u svetu.
Ove godine, početkom januara, Svetsko univerzitetsko debatno prvenstvo održano je u Vijetnamu, u gradu Ho Ši Min, uz učešće više od 700 studenata iz 95 zemalja sveta.
Takmičari iz Srbije postali su šampioni u čak dve od tri kategorije debatovanja na engleskom jeziku. Učestvovali su ne samo studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu već i akademci sa Filozofskog, Fizičkog, Biološkog, Elektrotehničkog, Fakulteta organizacionih nauka, Fakulteta političkih nauka i Fakulteta muzičke umetnosti.
Glavni debatni sudija u otvorenoj kategoriji, u polufinalu takmičenja, bio je Miloš Marjanović s Pravnog fakulteta u Beogradu, koji je 2017. godine postao svetski šampion u debati na Svetskom prvenstvu u Holandiji. Marta Vasić, sa Fakulteta političkih nauka, sudila je četvrtfinale, a Novak Čelebić, sa Pravnog fakulteta u Beogradu, osminu finala otvorene kategorije.
– Glavni sudija mora imati veliko iskustvo u debati, jer on posle izlaganja takmičara vodi diskusiju s drugim sudijama, koji dolaze iz celog sveta, da bi zajednički došli do konačne odluke o najboljim kandidatima i timovima koji će pobediti – kaže Mila Marjanović, član Upravnog odbora „Otvorene komunikacije”.
Ova akademska organizacija okuplja najbolje studente i srednjoškolce iz cele Srbije, koji su zainteresovani za debatu. Zajednički rade na razvoju kritičkog mišljenja, argumentacije i unapređenju javnog nastupa.
– Takmičari ne znaju unapred koju će stranu braniti, odnosno da li će biti „za” ili „protiv” u okviru zadatih tema, kao što su izmena školskog sistema, smrtna kazna, doživotni zatvor, eutanazija i druge teme, koje se odnose i na aktuelne događaje u svetu.. Oni se mesecima, pa i godinama, pripremaju za svaku moguću temu – kaže Mila Marjanović.
Studenti Pravnog fakulteta Novak Čelebić i Đorđe Radosavljević, koji su 2022. postali šampioni na svetskom prvenstvu, koje je tada održano u Beogradu, sada su u Vijetnamu bili sudije u osmini finala otvorene kategorije.
Radosavljević je zajedno sa Ilijom Ivaniševićem sa Fizičkog fakulteta u Beogradu debatovao u finalu „otvorene kategorije” svetskog prvenstva, i to protiv studenata sa univerziteta Oksford, Stanford i Univerziteta u Sidneju, a plasmanom u finale postali su jedan od četiri najbolja tima na svetu.
Lazar Popović sa Fakulteta organizacionih nauka i Mihailo Babić sa Filozofskog fakulteta osvojili su titulu svetskih šampiona u finalu kategorije „engleski kao drugi jezik”, u kojem su pobedili timove sa institucija KNUST iz Gane, Univerziteta Haifa iz Izraela i IIT–Bombaj iz Indije. Đorđe Mirković sa Fakulteta organizacionih nauka i Miloš Prokić sa Elektrotehničkog fakulteta postali su svetski šampioni u kategoriji „engleski kao strani jezik”. U finalu ove kategorije debatovao je još jedan naš tim – Katarina Lazić i Pavle Antonijević, studenti Fakulteta organizacionih nauka, a Katarina je osvojila i nagradu za najbolji govor u finalu takmičenja ove kategorije.
Takođe srpski tim, koji su činili Konstantin Popović i Stefan Josipović, sa Fakulteta muzičke umetnosti, stigao je do četvrtfinala prvenstva u kategoriji „engleski kao drugi jezik”, kao deveti najbolji tim na svetu u ovoj kategoriji.
Pored izuzetnih timskih uspeha, naši debateri su ostvarili i zavidne rezultate pojedinačno, kao govornici. U kategoriji „engleski kao drugi jezik”, Ilija Ivanišević je proglašen za drugog, a Đorđe Radosavljević za petog najboljeg govornika. U kategoriji „engleski kao strani jezik”, Stefan Josipović je odneo titulu petog, Mihailo Babić šestog, Konstantin Popović sedmog i Lazar Popović devetog najboljeg govornika na svetu.
Srbiju je predstavljao još jedan tim – Obrad Kostić sa Fakulteta organizacionih nauka i Strahinja Batanjski sa Biološkog fakulteta u Beogradu. Naši debateri već duži niz godina postižu odlične uspehe na evropskom i svetskom nivou. Svetski šampion, pored Miloša Marjanovića, 2017. godine u Holandiji bila je i Teodora Rešetar.
Svetsko univerzitetsko debatno prvenstvo, koje se održava svake zime u drugoj zemlji sveta, počevši od 1981. godine, predstavlja takmičenje u formi britanske parlamentarne debate, podeljeno je u tri takmičarske kategorije (otvorena kategorija, engleski kao drugi jezik i engleski kao strani jezik) i najveće je godišnje okupljanje studenata na svetu u kome učestvuju studenti svih prestižnih univerziteta kao što su Harvard, Oksford i Kembridž. Sledeće svetsko prvenstvo biće održano u Panami.
– Sredstva za put i učešće naše reprezentacije sakupljena su kampanjom preko platforme „donacije.rs”, koju je podržalo preko 110 pojedinaca, prijatelja, bivših debatera i kompanija, uz posebnu podršku koja je došla od sponzora naše reprezentacije – „Srbija Ciđin majninga” i „Telekoma” – kaže Mila Marjanović.
Naši šampioni u debati primili su prošle nedelje čestitke od srpske premijerke Ane Brnabić za uspeh na Svetskom univerzitetskom debatnom prvenstvu u Vijetnamu.